Kościół ma ogromną rolę w udziecinnianiu społeczeństwa

"Capri – wyspa uciekinierów" - reż. Krystian Lupa - Teatr Powszechny w Warszawie

Krystian Lupa został nominowany w plebiscycie O!Lśnienia 2020 za spektakl "Capri - wyspa uciekinierów" z Teatru Powszechnego w Warszawie. - Jeśli mówimy o zepsuciu, to mówimy o elitach, czyli ludziach świadomych. Z drugiej strony mamy upadek świadomości w Polsce obywatelskiej, rozwój mas analfabetów politycznych - mówił w programie "Rezerwacja" Katarzyny Janowskiej.

 

Za inscenizację dzieła, tragicznego i ironicznego zarazem, będącego rozprawą z demonami XX wieku, przestrogą przed ich powrotem oraz próbą stworzenia ocalającej wizji sztuki i człowieczeństwa - brzmi uzasadnienie nominacji do nagrody O!Lśnienia 2020 w kategorii Teatr dla Krystiana Lupy za spektakl "Capri - wyspa uciekinierów" z Teatru Powszechnego w Warszawie.

O!Lśnienia 2020. - "Capri - wyspa uciekinierów". O czym jest nominowany spektakl?
Spektakl o czekaniu (na lepsze?) trudno nazwać atrakcyjnym. Zniecierpliwienie i irytacja najgłośniejszą premierą roku przechodzą w końcu w osłupienie scenami, które wwiercają się w głowę. Historia zatacza koło szybciej, niż mogliśmy się spodziewać - przestrzega Krystian Lupa... Tworzy na tyle nieoczywiste przedstawienie, że można je pokochać i znienawidzić w tym samym czasie. Jest zadziorny, autoironiczny, potrafi z siebie żartować. Ciągle poszukuje. Ciągle jest w artystycznej podróży - pisał o spektaklu Dawid Dudko, uznając go za jeden z najlepszych w 2019 roku.

Krystian Lupa w sześciogodzinnym spektaklu opowiada o końcu świata, który znamy. "Spier****liście Boga!", "Nie należę do ludzkiego gatunku i nie chcę do niego należeć" – pada w "Capri – wyspie uciekinierów". Widma przeszłości powracają i niszczą pierwsze wartości. Piękno, miłość i Boga. I znikąd pomocy - pisał z kolei dla Onetu Przemysław Bollin.

Głównym bohaterem spektaklu jest Curzio Malaparte. Przed wojną reporter, faszysta, kompan Mussoliniego. Po wojnie komunista, pisarz, karierowicz, zapisujący swój słynny dom, Casa Malaparte władzom Chińskiej Republiki Ludowej. Scenariusz spektaklu pełen jest odnośników do kina Nowej Fali. Lupa cytuje Jean-Luca Godarda, jego "Alphaville" i "Pogardę".

(-)
Onet.Kultura
13 marca 2020
Portrety
Krystian Lupa

Książka tygodnia

ahat ilī. Siostra bogów. Sceny dramatyczne
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Olga Tokarczuk, Zbigniew Mikołejko

Trailer tygodnia

11. Międzynarodowy Fes...
Wiesław Czołpiński
To będzie twórcze spotkanie młodych l...