Kossak naturalnie

"Simona Kossak" - reż. Adrian Panek - POL - Kino Pionier w Szczecinie

Jedno z najstarszych kin studyjnych nie tylko w regionie, ale i na świecie dzięki przejęciu przez Miasto Szczecin i po remoncie oficjalnie zostało otwarte wraz z początkiem października 2024 r. Inaugurację Kina PIONIER, które istnieje od 1907 r. otworzył m.in. Dyrektor Wydziału Kultury - Cezary Cichy oraz dyrektor artystyczny - Krzysztof Spór.

Tego wieczoru został wyświetlony premierowy film pt. „Simona Kossak". Ekranizacja tej historii w reż. Adriana Panka została bardzo dobrze obsadzona. Zobaczymy nie tylko znakomitą Agatę Kuleszę w roli matki, ale równie Borysa Szyca, Roberta Gonerę, Jakuba Gierszała i Olgę Bołądź. Jednak na szczególną uwagę zasługuje główna bohaterka grana przez Sandrę Drzymalską.

Simona Kossak była córką malarza Jerzego i wnuczką Wojciecha Kossaka, którzy zasłynęli z malarstwa historycznego. Dziadek był jednym z głównych twórców cykloramicznego obrazu "Bitwy pod Racławicami". Bogate życiorysy rodziny niestety nie są łatwym dziedzictwem. Simona w krakowskim domu rodzinnym, mierzy się z wygórowanymi oczekiwaniami, arogancką nonszalancją i bezlitosnym podporządkowaniem. Jej siostra spędza czas na dekadenckich rautach i równie dobrze bawi się przedmiotami, co ludźmi.

Matka nigdy nie jest zadowolona i traktuje Simonę jak służącą. Chcąc oszczędzić córce złudzeń wobec jej planów naukowych, informuje, że poza tą rodziną nie ma szans, gdyż jest ani piękna, ani mądra. Ale jak się okazuje Simona jest najbardziej ludzka z całej rodziny, choć od ludzi woli zwierzęta. Mając dość panującej atmosfery, zawiedzionych nadziei i zdradzieckich relacji, wyjeżdża do puszczy w Białowieży. Tam zamieszkuje w leśniczówce bez prądu i bieżącej wody, w otoczeniu dzikiej przyrody. Na tym odludziu poznaje fotografa Lecha Wilczka (Jakub Gierszał), z którym dzieli pasje do natury, choć ich relacja toczy się nierównymi koleinami.

Podczas rezydencji, Simona oddana swojej pracy badawczej i obserwacji przyrody, podlega bolesnej weryfikacji pozycji młodej kobiety w świecie zdominowanym przez mężczyzn. Jej badania doktorancie budzą skrajne reakcje. Nie takich wyników oczekiwano, wręcz jest nakłaniana do zmiany w imię interesu osób zarządzających. Czy obroni swoją pracę naukową, a także da świadectwo prawdziwych relacji panujących w świecie roślin i zwierząt, w tym prastarym unikatowym ekosystemie?

Fabuła filmu to nie tylko historia mało utalentowanej Kossakówny (ani malarki, ani pisarki), która odnajduje swoje miejsce w dzikiej puszczy, ale również psychologiczny portret młodej dziewczyny zmagającej się z nie łatwymi wyzwaniami życia rodzinnego, osobistego i zawodowego. To również wątek niszczących interesów decydentów i niezwyczajnych pozawerbalnych relacji z naturą. „Simona Kossak" to premierowy film roku 2024, który oficjalnie trafi do kin w listopadzie.

Na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni ekranizacja została wyróżniona Nagrodą Specjalną (Nagroda Chopard i W. Kruk), a także zakwalifikowana do konkursu głównego „Złote Lwy". Film powstał na podstawie biografii Simony Kossak – „Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu", napisanej przez Annę Kamińską.

"Simona Kossak" to historia warta poznania, a filmowa realizacja warta zobaczenia, szczególnie w takim miejscu jak KINO PIONIER w Szczecinie.

Magdalena Tyczka
Dziennik Teatralny Szczecin
5 października 2024
Portrety
Adrian Panek

Książka tygodnia

Musical nieznany. Polskie inscenizacje musicalowe w latach 1961-1986
Wydawnictwo Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie
Grzegorz Lewandowski

Trailer tygodnia