Koterski, Globisz i CeZik

"Nienawidzę" - Marek Koterski - Radio Kraków

Tylko w Radiu Kraków: Krzysztof Globisz w słuchowisku na podstawie sztuki Marka Koterskiego "Nienawidzę" z muzyką i udziałem CeZika. Premiera słuchowiska już 20 lutego w studiu i na antenie Radia Kraków.

20 lutego 2014 r. o godz. 18.15 w Studiu s-5 im. Romany Bobrowskiej Radia Kraków i na antenie Radia Kraków będzie miała miejsce premiera słuchowiska "Nienawidzę" na podstawie sztuki Marka Koterskiego o tym samym tytule. W wyjątkowym słuchowisku Radia Kraków usłyszymy Krzysztofa Globisza, który samodzielnie zinterpretuje ciągle aktualną sztukę Marka Koterskiego. Monodram reżyseruje Ewa Kutryś, za radiową formę spektaklu odpowiada Ewa Ziembla. Słuchowisku towarzyszyć będzie niecodzienna oprawa muzyczna w wykonaniu CeZiKa, który nie tylko przygotuje muzykę do słuchowiska, ale także zaśpiewa - w duecie z Krzysztofem Globiszem.

Sztuka Marka Koterskiego jest "monologiem z piosenkami". "Nienawidzę" - to słowo jest wielokrotnie powtarza się w tekście, wypowiadają je różne osoby. Dzwoniąc do radiowego programu, chcą odreagować swą złość i frustrację, wyżalić się, albo zwyczajnie chcą tylko, aby ktoś ich wysłuchał. We wszystkie te role dzwoniących słuchaczy i w rolę dziennikarza-spowiednika wcieli się Krzysztof Globisz, aktor Narodowego Starego Teatru w Krakowie.

- To jest idea rozmowy pracownika radia do której słuchacze mogą kierować bolączki i pretensje. Postawieni zostaniemy wszyscy w sytuacji ze to się dzieje tu i teraz, że rzeczywiście my komentujemy nasze "dziś" - komentuje reżyserka monodramu Ewa Kutryś.

Rytm całości nada CeZik, czyli Cezary Nowak, urodził się w Gliwicach w 1985 roku. Od tamtej pory (z małymi przerwami) brzdąka, stuka, buczy, huczy i wyje! Od 2009 roku swoją twórczość publikuje w Internecie. Do tej pory na kanałach You Tube "CeZik" oraz "KlejNuty" (sprawdź tutaj: www.youtube.pl/ascezik i tutaj: www.youtube.pl/klejnuty) opublikował kilkadziesiąt filmów. Najpopularniejsze zostały wyświetlone kilka milionów razy. Łącznie materiały CeZika doczekały się ponad 100 000 000 odsłon, co sprawia, że artysta jest jednym z najpopularniejszych polskich twórców działających w sieci.

- Takim eksperymentom należy przyklaskiwać bo to jest próba nawiązania zerwanego dialogu, próba przyjrzenia się czy przysłuchania się naszemu językowi bo bierzemy na warsztat tekst Marka Koterskiego który powstał 25 lat temu. Sam Marek Koterski proszony o ewentualną aktualizację tego tekstu mówi ze nie ma takiego powodu, natomiast mówi o tym że to smutne że ten tekst się sam aktualizuje coraz bardziej. Powstały w 1989 roku nagle okazał się tekstem tak dojmującym, tak wpisującym się w naszą rzeczywistość językową - mówi reżyser Ewa Kutryś.

Spektakl "Nienawidzę" jest częścią projektu Świadkowie 25-lecia, który Radio Kraków realizuje od lutego do czerwca 2014 r. Będzie to próba podsumowania ostatnich 25 lat wolnej Polski. Premiera słuchowiska z udziałem publiczności odbędzie się 20 lutego o godz. 18.15 w studiu im. Romany Bobrowskiej. Transmisji słuchowiska będzie można posłuchać na antenie Radia Kraków oraz obejrzeć w internecie na www.radiokrakow.pl. Premierze towarzyszyć będzie wręczenie Radiowej Nagrody im. Romany Bobrowskiej oraz nagród Marka Radia Kraków i Supermarka Radia Kraków za rok 2013.

"Nienawidzę" - słuchowisko na podstawie sztuki Marka Koterskiego

20.02.2014 r., godz. 18.15, Studio s-5 im. Romany Bobrowskiej Radia Kraków

(-)
Materiał redakcji
8 lutego 2014

Książka tygodnia

Sztuka aktorska Aleksandry Śląskiej
Uniwersytet Gdański
Marta Cebera

Trailer tygodnia