"Koziołek Matołek" na dobry początek

inauguracja 4. edycji programu Teatr Polska

9 lipca w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Więcborku miała miejsce inauguracja tegorocznej edycji programu Teatr Polska. Otworzył ją spektakl "Koziołek Matołek" Teatru Lalek "Buratino".

Do czwartej już edycji programu Teatr Polska zgłosiło się w tym roku 86 spektakli. Spośród nich Komisja Artystyczna wyłoniła 15 przedstawień, które tym samym zakwalifikowały się do drugiego etapu oraz dodatkowo wskazała 5 rekomendowanych spektakli. Ostatecznie Komitet Organizacyjny przyznał dotacje 15 teatrom, które w okresie od lipca do grudnia 2012 roku odwiedzą 92 miejscowości w całej Polsce ze 175 prezentacjami.

Rekordzistą tegorocznej edycji pod względem ilości prezntacji jest Krotoszyn, w którym w ramach program pokazanych zostanie aż pięć przedstawień: Józef i Maria z Teatru Polskiego w Poznaniu (25.10), Kartoteka z Bałtyckiego Teatru Dramatycznego im. Juliusza Słowackiego z Koszalina (10.07.), Piotruś Pan i piraci Teatru Klinika Lalek i Wrocławskiego Teatru dla Dzieci (23.09), Starucha z warszawskiego Teatru Ochoty (11.26) i Żywoty świętych osiedlowych Teatru Ad Spectatores z Wrocławia (26.11). W najdłuższą trasę wybierze się Teatr Klinika Lalek i Wrocławski Teatr dla Dzieci ze spektaklem Piotruś pan i piraci który odwiedzi aż 18 miejscowości.

Wśród spektakli znalazły się: A ja, Hanna w reż. Tomasza Hynka z Teatru im. Jana Kochanowskiego z Opola, Bracia Karamazow w reż. Janusza Opryńskiego z Teatru Provisorium z Lublina, Józef i Maria w reż. Pawła Szkotaka z Teatru Polskiego w Poznaniu, Kartoteka w reż. Piotra Ratajczaka z Bałtyckiego Teatru Dramatycznego im. Juliusza Słowackiego z Koszalina, Koziołek Matołek w reż. Czesława Sieńko z Bydgoskiego Teatru Lalek "Buratino", Mikrokosmos w reż. Konrada Dworakowskiego z Wrocławskiego Teatru Pamtomimy im. Henryka Tomaszewskiego, Osadzeni. Młyńska 1 z Teatru Ósmego Dnia z Poznania, Piotruś Pan i piraci w reż. Wiktora Wiktorczyka z Teatru Klinika Lalek i Wrocławskiego Teatru dla Dzieci, Straucha w reż. Igora Gorzkowskiego" z Teatru Ochoty w Warszawie, Świadectwa wzlotu, upadku, wzlotu, wzlotu, wzlotu, upadku i tak dalej Antka Kochanka w reż. Majewskiego z wałbrzyskiego Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego, Turyści w reż. Piotra Ratajczaka z Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki z Bydgoszczy, Utwór o Matce i Ojczyźnie w reż. Marcina Libera z Teatru Współczesnego w Szczecinie, Wierszalin. Reportaż o końcu świata reż. Piotra Tomaszuka z Teatru Wierszalin z Supraśla, Zabawy na podwórku w reż. Roberta Zawadzkiego Stowarzyszenia "Kochanowski" z Opola oraz Żywoty świętych osiedlowych w reż. Agaty Kucińskiej Teatru Ad Spectatores z Wrocławia.

Oprócz spektakli w ramach programu Teatr Polska publiczność będzie mogla spotkać się z twórcami, czy wziąć udział w specjalnie przygotowanych warsztatach.

Pełny program projektu wraz z opisami spektakli dostępny jest na www.polska.e-teatr.pl 

Jak znaleźć spektakl w swoim mieście?

Program zyskał w tym roku nową identyfikację wizualną i stronę internetową. Strona została podzielona na dwie sekcje: dla widzów i dla teatrów.

Widzowie mogą wyszukać na mapie spektakle grane najbliżej ich miejscowości, lub kilkając na wybrany link w lewym menu, sprawdzić, gdzie i kiedy będzie grane interesujace ich przedstawienie. Istnieje też możliwość wyszukiwania pokazów z poziomu kalendarza na stronie głównej.

Przedstawiciele teatrów, zainteresowani udziałem w programie, mogą skorzystać ze specjalnie dla nich zaprojektowanej sekcji "dla teatrów". Oprócz podstawowych informacji o projekcie, znajdują się tam: regulamin wraz z plikami do pobrania, kalendarium, wyniki oraz lista domów kultury, dysponującymi salami do wystawienia przedstawienia teatralnego, wraz z danymi kontaktowymi i krótkimi opisami możliwości technicznych. Domy kultury można wyszukiwać bezpośrednio, klikając na wybrany punkt na mapie, lub województwami, za pomocą lewego menu.

Teatr Polska ma także swój profil na Facebooku: https://www.facebook.com/TeatrPolska
 
Partnerzy:

Projekt realizowany w ramach programu Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego "TEATR POLSKA" ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Partnerem projektu są Przewozy Regionalne, partnerami medialnymi czasopismo "Teatr" i portal e-teatr.pl

O projekcie:

Teatr Polska jest ogólnopolskim programem promocji teatru wśród mieszkańców mniejszych miejscowości, mających ograniczony dostęp do oferty teatralnej.

Celem projektu jest promocja ciekawego repertuaru wśród środowisk pozbawionych kontaktu z twórczością teatralną oraz zaktywizowanie teatrów do działalności wykraczającej poza własne miasto i konkretny budynek teatralny. Projekt ma także otworzyć możliwości współpracy między teatrami a ośrodkami kultury i ułatwić poznanie nowych miejsc i przestrzeni, w których można wystawić przedstawienie teatralne.

Inspiracją dla projektu były objazdy teatralne organizowane w okresie międzywojennym przez Redutę Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego, które przybliżały mieszkańcom małych miasteczek najważniejsze osiągnięcia kultury polskiej tamtego okresu.

(-)
Materiały Teatru
11 lipca 2012

Książka tygodnia

Historia męskości
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Praca zbiorowa

Trailer tygodnia