Krakowski Salon w Warszawie

Salon Poezji Anny Dymnej będzie miał filię w Warszawie

Salon Poezji Anny Dymnej będzie miał filię w Warszawie. Od niedzieli, raz w miesiącu, w Podchorążówce w Łazienkach Królewskich usłyszymy wiersze w wykonaniu wybitnych aktorów

Na początek Anna Dymna i Jerzy Radziwiłowicz przeczytają poezję ks. Jana Twardowskiego. Tak otwarto Salon w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie w 2002 roku i inaugurowano kolejne podobne miejsca w całym kraju: w Gdańsku, Olsztynie, Gliwicach. Występują w nich aktorzy z różnych miast, z innych pokoleń, rodziny aktorskie.

Krakowski Salon Poezji prowadzony przez Annę Dymną przyciąga do Teatru im. Słowackiego tłumy widzów. Czy w Warszawie przyjmie się ta tradycja? 

- Tłumy ludzi, elegancko ubranych, po mszy w kościele Mariackim idą prosto do Teatru im. Słowackiego i ustawiają się w kolejce po bezpłatne wejściówki. Przyciąga ich poezja, ale także muzyka, która towarzyszy występom. Koncerty dodają odświętności tym spotkaniom. Po występach jest kawa i ciastka, publiczność zostaje, rozmawia. To ma swój urok - opowiada Ewa Telega, aktorka, prezes stowarzyszenia K40, organizatorka warszawskiego Salonu. Prowadziła już Salon we dworze w Pęcicach pod Warszawą, nie ukrywa, że Łazienki Królewskie to wyzwanie. - To będzie największy Salon w Polsce - dodaje. 

Pierwsze spotkanie nosi tytuł "Jestem, bo jesteś". W niedzielę o godz. 12 Anna Dymna i Jerzy Radziwiłowicz przeczytają poezję ks. Jana Twardowskiego, a Adam Świtała i Wojciech Błażejczyk zagrają na gitarach. Będą też jak w Krakowie kawa i ciastka. W listopadzie usłyszymy jak "Obłok w spodniach" Włodzimierza Majakowskiego interpretuje Zbigniew Zamachowski. 

Ewa Telega ma też już pomysły na kolejne spotkania: na przełomie grudnia i stycznia pastorałki będą czytali artyści kabaretowi, a w lutym usłyszymy wiersze napisane przez twórców chorych na schizofrenię. 

Bezpłatne zaproszenia są już dostępne w kasach Łazienek Królewskich. Podchorążówka, Łazienki Królewskie, ul. Agrykoli 1.

Izabela Szymańska
Gazeta Wyborcza Stołeczna
19 października 2009
Portrety
Anna Dymna

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...