Krakowski Teatr Scena STU nie utraci połowy siedziby

jest porozumienie

Krakowski Teatr Scena STU nie utraci połowy siedziby, czyli budynku przy al. Krasińskiego 18, będącego własnością Towarzystwa Urzędników Gminy Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa.

W wyniku porozumienia, w którego osiągnięcie zaangażował się dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Stanisław Dziedzic, właściciele odstąpili od zamiaru sprzedania obiektu w roku przyszłym. 

Wyjaśnijmy, że bez tego budynku, w którym ulokowane jest teatralne zaplecze, Scena STU musiałaby zaprzestać działalności. 

W oświadczeniu czytamy, że oferta sprzedaży oficyny kamienicy, należącej do powstałego w 1872 r. Towarzystwa Urzędników Gminy Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa, reaktywowanego w latach 90. minionego wieku, "nie miała znamion i charakteru definitywnego, który mógłby zagrażać istnieniu Krakowskiego Teatru Scena STU", a była ofertą "sprawdzającą, czy teatr przy wsparciu swoich założycieli będzie miał możliwości i środki finansowe na ewentualne wykupienie nieruchomości". Wyjaśnijmy, że Teatr STU podlega Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Małopolskiego i Gminie Kraków. 

W trakcie spotkania u dyrektora Dziedzica wyjaśniono, że "towarzystwo w obliczu panującego kryzysu i braku środków finansowych w budżecie Teatru, jak i jego organów założycielskich jest gotowe zachować dotychczasowe status quo i nie wystawiać oficyny na sprzedaż" w 2010 r. W przyszłości natomiast swe zamierzenia i decyzje obie strony będą uzgadniać. 

Ponadto, mając na uwadze doraźne problemy Sceny STU związane z brakiem pomieszczeń na przechowywanie dekoracji, Zarząd Towarzystwa Urzędników "rozważy możliwość rozszerzenia ofert wynajmu oficyny o pomieszczenia piwniczne", które mogłyby służyć teatrowi jako magazyny. 

W rozmowie z nami dyrektor Dziedzic nie wykluczał, że w przyszłości miasto odkupi ową posiadłość od Towarzystwa Urzędników. Wszak i drugi budynek, w którym znajduje się scena, należy do miasta i został użyczony Teatrowi STU na 30 lat. 

Cytowane oświadczenie podpisali prezes TU Mirosława Bielaska oraz dyrektor naczelny Krakowskiego Teatru Scena STU Tadeusz Konieczny.

WAK
Dziennik Polski
28 listopada 2009

Książka tygodnia

Pokusa przebaczenia
Oficyna Literacka Noir Sur Blanc
Donna Leon

Trailer tygodnia

700. Krakowski Salon P...
Anna Dymna
W najbliższą niedzielę 23 stycznia, j...