Krakowskie polecenia teatralne

25-27 czerwca

Jak co tydzień przedstawiamy krótki weekendowy przegląd wydarzeń teatralnych z Krakowa i okolic. Zapowiada się pełne śmiechu zakończenie tygodnia, bo na małopolskich scenach królują przede wszystkim komedie i farsy. Znajdzie się również coś dla fanów klasyki.

Lalka – reż. Wojtek Klemm – Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie
sobota, 26 czerwca 2021, godz. 18:00, Duża Scena
Na wskroś współczesna – ale w pełni wierna autorowi – adaptacja prawdopodobnie najważniejszej polskiej powieści. 100% Prusa w Prusie. Drapieżna i bezwzględna walka o osiągnięcie swoich celów. Pozbawiona czystych intencji i wzniosłych ludzkich namiętności opowieść o świecie, którym nie rządzi już nawet pieniądz i miłość, a raczej władza i pożądanie. W którym podziały społeczne, ustalone latami hierarchie walą się, niekoniecznie budując cokolwiek nowego.
(Materiał teatru)

Halka– reż. Anna Smolar–Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej
sobota, 26 czerwca 2021, godz. 18:00, Duża Scena
niedziela, 27 czerwca 2021, godz. 18:00, Duża Scena
Wariatka, zgubiona, rozpustna, obłąkana, ofiara – to kobieta, która przez chwilę uwierzyła w swoją sprawczość, a której to sprawczość została odebrana. Może mieć swoich obrońców, którzy w heroicznym przypływie stawania po stronie słabszych będą za nią mówić – tyle, że głosy jej rzeczników, chociaż w dobrej intencji, tylko utwierdzają ją w statusie symbolicznym. Jej rola jest dekoracją: to mała syrenka u niemy symbol. Gdyby zaczęto jej słuchać, jej „j'accuse" okazałoby się skrajnie niewygodne: dla tych, którzy ją skrzywdzili, jak i dla tych, którzy stają w obronie jej czci. Protest ofiary jest zawsze ciosem w społeczny porządek i naturalne pojmowanie następstw, ról oraz powinności.
(Materiał teatru)

Kolacja dla głupca – reż. Tadeusz Łomnicki – Teatr Ludowy
sobota, 26 czerwca 2021, godz. 18:00, Duża Scena
Zapraszamy na kolację! Atrakcją wieczoru będzie tytułowy Głupiec, niezbyt lotny księgowy z ministerstwa finansów, fantastyczny obiekt towarzyskich manipulacji i żartów. Wygodnie i dostatnio żyjące towarzystwo z wyższych sfer Paryża zabawia się regularnie organizując co wtorek kolacje, na które przyprowadzają życiowych nieudaczników. To rodzaj gry-konkursu, wygrywa ten, kto przyprowadzi największego niedojdę. Bogaty wydawca, Pierre Brochant, wydaje się mieć wygraną w kieszeni. Zaprosił niezbyt rozgarniętego księgowego, którego pasją jest budowanie makiet z zapałek. Niestety, tuż przed wyjściem na kolację Pierre ulega kontuzji, która nie pozwala mu wyjść z domu. I tak obaj panowie – mądrala i jego głupiec – zostają uwięzieni w mieszkaniu Pierre'a, przez które przetoczy się upiorny wir nieprzewidywalnych wydarzeń. Ich niezamierzonym kreatorem stanie się szczery, serdeczny i uczynny księgowy... To jedna z najlepszych komedii na świecie!
(Materiał teatru)

Bez seksu proszę– reż. Janusz Szydłowski – Krakowski Teatr VARIÉTÉ
sobota, 26 czerwca 2021, godz. 18:00
niedziela, 27 czerwca 2021, godz. 17:30
Choć wizyta kuriera zwiastuje na ogół coś miłego – w przypadku młodego małżeństwa Hunterów jest początkiem nieprawdopodobnej historii. Frances, żona Petera Huntera – młodego bankiera, składając zamówienie na skandynawskie szkło, nie spodziewa się, że w paczce, która zostanie dostarczona do ich mieszkania mieszczącego się nad bankiem, w którym pracuje Peter, znajdzie materiały pornograficzne. Para, obawiając się wywołania obyczajowego skandalu, do spółki z Brianem – ich przyjacielem, próbuje za wszelką cenę pozbyć się tej nieprzyzwoitej przesyłki. Sprawę komplikuje dodatkowo pojawienie się Eleanor – matki Petera, Pana Bromheada – jego szefa, inspektora bankowego – Pana Needhama, Paula – nadinspektora policji, a także... dwóch dam lekkich obyczajów.
(Materiał teatru)

Pensjonat Pana Bielańskiego – reż. Marek Gierszał – Teatr Bagatela
sobota, 26 czerwca 2021, godz. 19:15, Duża Scena Karmelicka 6
niedziela, 27 czerwca 2021, godz. 19:15, Duża Scena Karmelicka 6
Zapraszamy na rozkoszną wycieczkę po c.k. Krakowie teatralnym wehikułem czasu. Herbert Kaluza i Marek Gierszał stworzyli precyzyjną maszynkę do wywoływania śmiechu pełną aluzji do findesieclowej Galicji i polskiej kultury (także współczesnej!). Pensjonat Pana Bielańskiego to pokaz realistycznego teatru, jakiego coraz rzadziej mamy okazję doświadczać: stylizowane dekoracje i kostiumy z epoki stanowią bogatą oprawę dla barwnej galerii oryginalnych postaci. Wg reżysera jest to przedstawienie i dla młodszych, którzy nigdy nie spotkali się z taką konwencją, i dla starszych, którzy dziś mogą za nią tęsknić. Teatr do zobaczenia po raz pierwszy lub do powspominania i do wymiany międzypokoleniowych doświadczeń. Spektaklowi towarzyszą wdzięczne i zabawne piosenki napisane przez Artura Andrusa do muzyki Adama Opatowicza.
(Materiał teatru)

Mayday–reż. Tadeusz Łomnicki – Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie
sobota, 26 czerwca 2021, godz. 19:00, Duża Scena
niedziela, 27 czerwca 2021, godz. 19:00, Duża Scena
Mayday jest klasyką gatunku i klasą samą dla siebie. Tutaj nawet didaskalia są opisane bardzo precyzyjnie. Maydaya można by porównać do paczki ze znanej sieci meblarskiej, w której można kupić gotowy produkt z instrukcją montażu i prawie każdy jest w stanie go poskładać z gwarancją, że zawsze wyjdzie podobnie, czyli dobrze. Można jednak, odnosząc się do tej metafory, pozostawić funkcjonalność i ogólny wygląd mebli, ale użyć innych (lepszych) materiałów i ciekawszych (ładniejszych) dodatków.
(Materiał teatru)

Paulina Zięciak
Dziennik Teatralny Kraków
25 czerwca 2021

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia