Krakowskie polecenia weekendowe

5 – 7 listopada 2021 r.

Długie listopadowe wieczory warto spędzić w teatrze. W najbliższy weekend na krakowskich scenach – poruszająca opowieść o miłości, historia pełna prawdziwych cudów i rozważania na temat śmierci, ale w wersji dla młodszych widzów. W radosnym tonie dwa musicale – z rodzimego Krakowa i samego Hollywood. A w Tarnowie – klasyk według Słowackiego.

„Anioły w Ameryce" – reż. Małgorzata Bogajewska – Teatr Ludowy
piątek, 5 listopada 2021, godz. 18:00, Duża Scena
sobota, 6 listopada 2021, godz. 18:00, Duża Scena
niedziela, 7 listopada 2021, godz. 18:00, Duża Scena
Autorska interpretacja tekstu Tony'ego Kushnera, będącego amerykańską epopeją, którą sam autor nazwał „gejowską fantazją na motywach narodowych". Opowieść o tym, jaka jest cena prawdy, wolności i indywidualizmu, która okazuje się boleśnie aktualna szczególnie dziś, szczególnie w Polsce. To pełna ironii i zjadliwego humoru historia o „demokracji" z czasów administracji ultraprawicowego prezydenta - Ronalda Reagana, nazwana też arcydziełem epoki chaosu. Jest jednak przede wszystkim opowieścią o miłości – „miłości w czasach zarazy".
(Materiał teatru)

„Kopciuszek" – reż. Anna Smolar – Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie
piątek, 5 listopada 2021, godz. 18:00, Scena Kameralna
sobota, 6 listopada 2021, godz. 18:00, Scena Kameralna
niedziela, 7 listopada 2021, godz. 18:00, Scena Kameralna
Znany wszystkim „Kopciuszek" w oryginalnej wersji francuskiego dramatopisarza i reżysera Joëla Pommerata to opowieść pełna zaskakujących zwrotów akcji. Spektakl wyreżyserowany w Starym Teatrze przez Annę Smolar przełamuje społeczne tabu, ponieważ w twórczości przeznaczonej dla dzieci śmierć i towarzysząca jej żałoba to nadal kontrowersyjne tematy, a otwarte mówienie o nich wiąże się z przekraczaniem pewnej granicy. Jednak aby uporać się z trudnymi przeżyciami i znaleźć odpowiednie słowa, by je wyrazić, dzieci potrzebują wsparcia. Uważnie obserwują otaczający je świat i same dostrzegają pewne zjawiska, lepiej więc rozmawiać z nimi otwarcie. W ten sposób u młodych ludzi nie rozwija się poczucie winy i wstydu. W tym niezwykłym „Kopciuszku" rozmowa na trudne tematy, takie jak śmierć najbliższych, paniczny lęk przed upływem czasu i wszystkim tym, co nowe i inne, osłabia siłę złych emocji, bo to, co zostało wypowiedziane, traci niszczącą moc.
(Materiał teatru)

„Bagatela śpiewa" – reż. Krzysztof Materna – Teatr „Bagatela" im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego
piątek, 5 listopada 2021, godz. 19:15, Duża Scena
sobota, 6 listopada 2021, godz. 16:30, Duża Scena
sobota, 6 listopada 2021, godz. 19:15, Duża Scena
niedziela, 7 listopada 2021, godz. 17:00, Duża Scena
Nie znajdziecie drugiego miasta z taką koncentracją talentów na kilometr kwadratowy, jak Kraków. A konkretnie na kilometr kwadratowy w obrębie Plant. Ich piosenki nuciła cała Polska, ich teksty recytowano zaśmiewając się do łez lub do łez wzruszając. Kompozytorzy, poeci, satyrycy, artyści kabaretowi, pieśniarze płci obojga przez dekady tworzyli klimat, kształtowali wrażliwość i nadawali ton. Znacie ich twórczość doskonale – ale jeszcze nie w wykonaniu aktorów Teatru Bagatela.
„Bagatela śpiewa" przypomni Wam kultowe pieśni i monologi z Piwnicy pod Baranami, przeboje Marka Grechuty, Zbigniewa Wodeckiego i Andrzeja Zauchy. Przywoła wyjątkową atmosferę artystycznej kawiarni, Studenckiego Festiwalu Piosenki i wyrafinowanego kabaretu. Na najbardziej krakowską rewię zaprasza duch sprawczy i gospodarz wieczoru, Krzysztof Materna. Pamiętajcie, że w teatrze „mądrzej lub chociaż zabawniej".
(Materiał teatru)

„Pretty Woman – The Musical" – reż. Wojciech Kościelniak – Krakowski Teatr VARIETE
piątek, 5 listopada 2021, godz. 19:00
sobota, 6 listopada 2021, godz. 18:00
niedziela, 7 listopada 2021, godz. 17:30
Współczesna bajka o kopciuszku i uwielbiana na całym świecie kultowa komedia romantyczna, tym razem na scenie teatralnej i w broadwayowskim stylu, bawi i wzrusza widzów. Prostytutka Vivian Ward zostaje zatrudniona przez biznesmena Edwarda Lewisa na tydzień jako reprezentacyjna dama do towarzystwa. Czy świadczącą usługi przy Alei Gwiazd Vivian i Edwarda, zapracowanego miliardera zjawiającego się w Los Angeles w interesach i przyzwyczajonego do życia w luksusie, połączy coś więcej niż przelotna „zawodowa" relacja?
(Materiał teatru)

„Boże mój!" – reż. Andrzej Seweryn – Krakowski Teatr Scena STU
sobota, 6 listopada 2021, godz. 19:00
niedziela, 7 listopada 2021, godz. 18:00
Błyskotliwa, pełna humoru i ciepła opowieść o przeplataniu się codziennych rozterek z dylematami o skali (dosłownie) biblijnej. Ella to samotna matka wychowująca autystycznego syna, a do tego twardo stąpająca po ziemi realistka i ateistka. Być może to właśnie czyni z niej świetną psychoterapeutkę. Pewnego dnia zgadza się przyjąć w swoim domu zrozpaczonego pacjenta - tajemniczego Pana B. Nie spodziewa się, że czeka ją wyjątkowa sesja terapeutyczna, w której role się odwrócą, a jej światopogląd stanie na głowie, kiedy przyjdzie jej być świadkiem prawdziwych cudów...
(Materiał teatru)

„Balladyna" – reż. Bożena Suchocka – Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie
piątek, 5 listopada 2021, godz. 10:00
piątek, 5 listopada 2021, godz. 13:30
sobota, 6 listopada 2021, godz. 16:00
Wielki romantyczny dramat łączy w sobie szekspirowską tragedię z ludową baśnią, balladą, świat rzeczywisty przeplata się w nim z fantastycznym, a wszystko przesycone jest ironią i groteską. To historia zbrodni, winy i kary, której główna bohaterka jest jedną z najbardziej fascynujących i niejednoznacznych kobiet w polskiej literaturze, to, jak pisała Maria Janion „rzadka w naszej literaturze postać kobieca wyposażona w pełnię suwerenności, to wspaniała bohaterka tragiczna".
(Materiał teatru)

Paulina Zięciak
Dziennik Teatralny Kraków
5 listopada 2021

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia