Krakowskie polecenia weekendowe

19 – 21 listopada 2021 r.

Dla wielbicieli pióra Gombrowicza, kultowego „Boeinga, boeinga" i amerykańskiego klimatu lat 20. – w krakowskich teatrach bogaty wybór tematów i gatunków. Znajdzie się również coś dla zainteresowanych góralszczyzną lub jednym z najbardziej fascynujących ruchów religijnych – arian. W Tarnowie premierowo adaptacja słowackiej prozy Pavola Rankova.

„Iwona, księżniczka Burgunda" – reż. Cezary Tomaszewski – Teatr Ludowy

piątek, 19 listopada 2021, godz. 19:00, Duża Scena
sobota, 20 listopada 2021, godz. 19:00, Duża Scena
To pierwszy tekst dramatyczny, który wyszedł spod pióra wielkiego cynika, Witolda Gombrowicza. Opublikowaną przed wojną opowieść o fikcyjnej rodzinie królewskiej, której ceremoniały i megalomania zostały obnażone przez bezwolną, nijaką, milczącą kobietę wziął na warsztat Cezary Tomaszewski, reżyser, choreograf i performer. Kim w jego interpretacji okaże się Iwona, w którą na scenie wcieli się Beata Schimscheiner?
(Materiał teatru)

„Arianie" – reż. Beniamin M. Bukowski – Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie
sobota, 20 listopada 2021, godz. 19:30, Nowa Scena
niedziela, 21 listopada 2021, godz. 19:30, Nowa Scena
Spektakl w różnych kontekstach – lokalnym, historycznym i współczesnym – przygląda się fenomenowi jednego z najbardziej fascynujących ruchów religijnych, intelektualnych i społecznych, jakie działały na naszych ziemiach: wspólnocie Braci Polskich, zwanych przez oponentów arianami. Funkcjonujący w XVI i XVII wieku Bracia Polscy wysuwali przełomowe jak na swoje czasy postulaty społeczne, religijne i etyczne: pragnęli wprowadzić pełnię religijnej tolerancji, zniesienie społecznych podziałów, równość płci, powszechny dostęp do edukacji i pacyfizm. Arianizm mógł rozwinąć się w Rzeczypospolitej dzięki edyktom zapewniającym niespotykaną w innych krajach ówczesnej Europy wolność religijną – zaś jego przedstawiciele słynęli z doskonałego wykształcenia i szerokich horyzontów intelektualnych. Jednak rozwój arianizmu został szybko i brutalnie przerwany przez wzbierające prześladowanie ruchów protestanckich. Ostateczny kres jego rozwojowi położyło oskarżenie Braci Polskich o sprzyjanie szwedzkiemu królowi w wojnie przeciwko Rzeczypospolitej i oficjalne zakazanie funkcjonowania ruchu.
(Materiał teatru)

„Pomoc domowa" – reż. Paweł Pitera – Teatr „Bagatela" im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego
piątek, 19 listopada 2021, godz. 19:15, Duża Scena
sobota, 20 listopada 2021, godz. 16:30, Duża Scena
sobota, 20 listopada 2021, godz. 19:15, Duża Scena
niedziela, 21 listopada 2021, godz. 17:00, Duża Scena
Kontynuacja brawurowego „Boeinga, boeinga – Odlotowych narzeczonych" w przezabawnym tłumaczeniu Bartosza Wierzbięty. Dla rezolutnej pokojówki Nadii nowa praca oznacza nowe kłopoty, choć entuzjastycznie oddający się romansom chlebodawcy pozwalają jej drenować swoje portfele i barek. W spektaklu publiczność odnajdzie wszystkie chwyty klasycznej farsy.
„La bonne Anna" (zaprezentowana polskiej widowni jako „Perła" w 1971) jest debiutem scenicznym Camolettiego z 1958 i artystyczną rozgrzewką przed wystawionym cztery lata później „Boeingiem, boeingiem". Główna bohaterka, Nadia, tak wiele razy opowiada jednak o poprzednim pracodawcy: „ile ja z nim miałam nerwów, z nim i tymi jego babami!", że miłośnicy „Odlotowych narzeczonych" z łatwością rozpoznają w nim Maksa. Obie sztuki stanowią odrębne całości i wciąż są wielkimi przebojami nie tylko francuskich scen.
(Materiał teatru)

„Chicago" – reż. Wojciech Kościelniak – Krakowski Teatr VARIETE
piątek, 19 listopada 2021, godz. 19:00
sobota, 20 listopada 2021, godz. 18:00
niedziela, 21 listopada 2021, godz. 17:30
Tabloidowe sensacje? Intrygujące relacje? Korupcja w wymiarze sprawiedliwości? W tej historii tego nie brakuje. Elektryzująca akcja nie zawiedzie wielbicieli kryminalnych zagadek. „Chicago" to muzyczna opowieść, która odkrywa przed widzem świat prohibicji, skandali oraz show biznesu. Podróż w czasie do Ameryki lat 20. zaaranżował znakomity duet reżysersko-choreograficzny: Wojciech Kościelniak oraz Ewelina Adamska-Porczyk. Jedno jest pewne: ten musical to wybuchowa mieszanka porywających utworów, znakomitej choreografii, świetnej rozrywki i niepowtarzalnego klimatu – po prostu „All That Jazz".
(Materiał teatru)

„Wariacje Tischnerowskie. Kabaret filozoficzny" – reż. Artur Więcek „Baron" – Krakowski Teatr Scena STU
sobota, 20 listopada 2021, godz. 19:00
niedziela, 21 listopada 2021, godz. 18:00
Tak jak starożytnej Grecji mieli filozofów, my w Polsce od zarania dziejów mamy „myndroli", czyli Górali. Spektakl oparty na bestsellerowej „Filozofii po góralsku" zaprasza nie tylko do umysłu wybitnego pisarza i filozofa, jakim był ksiądz Józef Tischner. To także pełna mądrości, optymizmu i humoru podróż w żywioł anegdot, gwary, muzyki i tańca prosto z Podhala. Sentymentalna wędrówka zawiłymi szlakami góralskiej sztuki „myndrkowania", w której błahe dylematy codzienności zasługują na tyle samo gawędziarstwa, co górnolotne rozprawy na temat natury świata i człowieka. To dowód na to, że - ja twierdził Tischner - wszystko można przełożyć na „góralski".
(Materiał teatru)

„Zdarzyło się pierwszego września" – reż. Tomasz Gawron – Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie
sobota, 20 listopada 2021, godz. 18:00, Duża Scena, PREMIERA
niedziela, 21 listopada 2021, godz. 18:00, Duża Scena
„Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej)" Pavla Rankova to fabularna opowieść o czwórce przyjaciół, żyjących gdzieś w centrum Europy i marzących o zwyczajnym, szczęśliwym życiu. 1 września 1938 roku na basenie w Levicach (dawna Czechosłowacja) spotykają się trzej nastoletni chłopcy: Czech, Żyd oraz Węgier. Pragną zorganizować zawody pływackie, a nagrodą dla zwycięzcy ma być możliwość ubiegania się o względy pięknej Słowaczki Márii. Nikt z naszych bohaterów nawet nie przypuszcza, że przez kolejnych trzydzieści lat ich losy splotą się w fascynującą historię o miłości, pożądaniu, potrzebie stabilizacji, ale przede wszystkim o sile wzajemnych powiązań, która trwa mimo wojny, komunizmu i natrętnej polityki.
(Materiał teatru)

Paulina Zięciak
Dziennik Teatralny Kraków
20 listopada 2021

Książka tygodnia

Pokusa przebaczenia
Oficyna Literacka Noir Sur Blanc
Donna Leon

Trailer tygodnia

700. Krakowski Salon P...
Anna Dymna
W najbliższą niedzielę 23 stycznia, j...