Krakowskie polecenia weekendowe

3 – 5 grudnia 2021 r.

Krakowskie teatry w pierwszy weekend grudnia stawiają na interpretację rosyjskiej literatury – w repertuarze znajdziemy trzy spektakle na kanwie utworów Czechowa i Gogola. Jest też coś dla wielbicieli filmu – sztuka inspirowana kultowym „Obywatelem Kanem”. W Tarnowie gratka dla fanów Kory i Maanamu, czyli widowisko muzyczne ze szlagierami tego legendarnego zespołu.

„Wujaszek Wania" – reż. Małgorzata Bogajewska – Teatr Ludowy
sobota, 4 grudnia 2021, godz. 19:00, Scena pod Ratuszem
niedziela, 5 grudnia 2021, godz. 19:00, Scena pod Ratuszem

Cała złożoność psychologiczna bohaterów „Wujaszka Wani" ich rozterki, tęsknoty, paradoksalnie, doskonale rymują się z dylematami i kondycją współczesnego człowieka, który nagle stanął w obliczu wyborów ostatecznych, został zmuszony do postawienia pytań fundamentalnych. Pytania o sens życia w świetle podjętych niegdyś decyzji, o zasadność wyborów, które prowadzą nas na trudne ścieżki losu, o prawo do szczęścia, miłości i nieskrępowanego życia. Kiedyś mogły nam się wydawać jedynie romantyczne, odległe, typowe dla bohaterów literackich. Jednak dziś, w roku 2021, kto z nas nie miał podobnych refleksji? Przecież, podobnie jak bohaterowie Czechowa, obserwujemy, jak dewaluują się dawne wartości, kruszeją systemy, na naszych oczach rozpada się świat, który znamy. Ale nie tylko się rozpada, sami wciąż "odkładamy go na później", jak spełnienie, nadzieje, życie.
(Materiał teatru)

„Obywatelka Kane" – reż. Wiktor Rubin – Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie
sobota, 4 grudnia 2021, godz. 19:15, Duża Scena
niedziela, 5 grudnia 2021, godz. 19:15, Duża Scena

Głośny film Orsona Wellesa z 1941 „Obywatel Kane" to historia amerykańskiego magnata prasowego, którego pierwowzorem był William Randolph Hearst, niekryjący się ze swoim bogactwem i republikańskimi poglądami. „Obywatelka Kane", spektakl Jolanty Janiczak i Wiktora Rubina, inspirowany jest historią jego wnuczki. Dwudziestoletnia studentka, Patty Hearst, została porwana w 1974 roku przez tajemniczą grupę SLA, kojarzoną z lewicowym terroryzmem, do której dołączyła i wraz z jej członkami wzięła udział w napadzie na bank i innych akcjach wymierzonych w porządek społeczny ufundowany między innymi przez jej rodzinę. Autorzy spektaklu przez pryzmat tej historii przyglądają się mechanizmom nieumiejętności rozpoznania własnych emocji, motywacji i pragnień. Stare formy kultury – obecne pod postacią dzieł sztuki, wynoszonych w ostatniej scenie filmu „Obywatel Kane" – nie mogą wyrazić współczesnych splątanych, zagłuszanych, sprzecznych emocji i uczuć, w których się̨ gubimy, dla których ciągle szukamy wyrazu, żeby lepiej zrozumieć siebie i rzeczywistość. Patty Hearst jak kameleon świetnie odnajduje się tak w roli dziedziczki fortuny jak i terrorystki, walczącej z dziedzictwem swojej rodziny. W kontrze wobec dziadka proponuje aktywistyczny rodzaj obywatelstwa, gdzie nie ma już czasu, by czekać aż rzeczywistość naprawi się sama.
(Materiał teatru)

„Rewizor" – reż. Mikołaj Grabowski – Teatr „Bagatela" im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego
sobota, 4 grudnia 2021, godz. 17:00, Duża Scena
niedziela, 5 grudnia 2021, godz. 17:00, Duża Scena

Zżerany korupcją kraj złodziei pogrążony jest w strachu – przed władzą, przed utratą władzy... Znacie to? Oczywiście, że tak! Z „Rewizora". Jedna z najśmieszniejszych i najmądrzejszych komedii teatralnych powraca w nowej odsłonie. Świeże tłumaczenie-parafraza Tadeusza Nyczka przenosi nas z przenikliwie przez Mikołaja Gogola opisanej carskiej Rosji do współczesnej Polski. A śmiejemy się wciąż z tego samego – z siebie samych. W ujęciu Mikołaja Grabowskiego jest to też opowieść o dwóch niemal urzeczywistnionych snach: o byciu kimś lepszym niż się jest, oraz o potędze. Kto z nas czasem o tym nie śnił?
(Materiał teatru)

„Chicago" – reż. Wojciech Kościelniak – Krakowski Teatr VARIETE
piątek, 3 grudnia 2021, godz. 19:00
sobota, 4 grudnia 2021, godz. 18:00
niedziela, 5 grudnia 2021, godz. 17:30

Tabloidowe sensacje? Intrygujące relacje? Korupcja w wymiarze sprawiedliwości? W tej historii tego nie brakuje. Elektryzująca akcja nie zawiedzie wielbicieli kryminalnych zagadek. „Chicago" to muzyczna opowieść, która odkrywa przed widzem świat prohibicji, skandali oraz show biznesu. Podróż w czasie do Ameryki lat 20. zaaranżował znakomity duet reżysersko-choreograficzny: Wojciech Kościelniak oraz Ewelina Adamska-Porczyk. Jedno jest pewne: ten musical to wybuchowa mieszanka porywających utworów, znakomitej choreografii, świetnej rozrywki i niepowtarzalnego klimatu – po prostu „All That Jazz".
(Materiał teatru)

„Rewizor" – reż. Krzysztof Jasiński – Krakowski Teatr Scena STU
sobota, 4 grudnia 2021, godz. 19:00
niedziela, 5 grudnia 2021, godz. 18:00

Ponadczasowa komedia demaskująca absurdy władzy, w nowej interpretacji przenosi nas na cyrkową arenę. Plotka o planowanej wizycie anonimowego kontrolera wstrząsa trupą cyrkowców, rozsiewając wśród nich nieufność i obawę o swoje kariery. Wojna nerwów, „spychologia", zamiatanie pod dywan i wyciąganie trupów z szafy pożonglują niezmiennymi od lat układami jak cyrkowymi maczugami, a każdy nieostrożny krok w tym niebezpiecznym tańcu na linie może skończyć się upadkiem z wysokości.
(Materiał teatru)

„Bądź taka, nie bądź taka" – reż. Joanna Satanowska – Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie
sobota, 4 grudnia 2021, godz. 17:00, Mała Scena
niedziela, 5 grudnia 2021, godz. 17:00, Mała Scena

„Bądź taka, nie bądź taka" to spektakl muzyczny, na który składają się nowe aranżacje największych przebojów z repertuaru Kory i zespołu Maanam w wykonaniu Karoliny Gibki, która w wizualizacjach filmowych wciela się w rolę legendarnej wokalistki. Na scenie towarzyszy jej gitarzysta. W spektaklu usłyszmy m. in.: „Stoję, stoję, czuję się świetnie", „Bądź taka, nie bądź taka", „Oddech szczura", „Ta noc do innych jest niepodobna", „Jesteśmy ze stali", „Taczi, tacz", „Nocny Patrol", „Boskie Buenos".
(Materiał teatru)

Paulina Zięciak
Dziennik Teatralny Kraków
3 grudnia 2021

Książka tygodnia

Aurora 2023. Sztuki finałowe/final list
Miejski Dom Kultury i Teatr Polski w Bydgoszczy
pod redakcją Davita Gabuni, Julii Holewińskiej, Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej

Trailer tygodnia