Krakowskie polecenia weekendowe

10 – 12 grudnia 2021 r.

Trudny wybór czeka w nadchodzący weekend wielbicieli teatru z małopolski. Na krakowskich scenach między innymi: premierowo „Wstyd”, psychologiczny spektakl Krystiana Lupy, szalona komedia oraz dwa musicale. Na deskach tarnowskiej instytucji dramat o miłości w czasach totalitaryzmu.

„Wstyd" – reż. Małgorzata Bogajewska – Teatr Ludowy
piątek, 10 grudnia 2021, godz. 20:00, Scena pod Ratuszem
sobota, 11 grudnia 2021, godz. 18:00, Scena pod Ratuszem, PREMIERA
niedziela, 12 grudnia 2021, godz. 19:00, Scena pod Ratuszem
Choć wiele mogłoby na to wskazywać – i sytuacja, i bohaterowie – to nie jest komedia rodzajowa, ani tragifarsa. To wnikliwa i gorzka diagnoza naszego społeczeństwa. Na nic się zdał rozwój kulturowy, społeczny i cywilizacyjny. Nie wyrośliśmy z "dulszczyzny". Wciąż nasze życie za fasadą uprzejmych uśmiechów zażenowania toczy wstyd. Jak uczy tradycja, najlepiej widać to na weselu, nawet takim, które się nie odbyło. Bo w takim tyglu mogą skonfrontować się różne światy, poglądy i wyobrażenia. Ot, Polska w pigułce... cały festiwal ludzkich przywar, małości, śmieszności, chociaż tylko czworo bohaterów.
(Materiał teatru)

„Rodzeństwo" – reż. Krystian Lupa – Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie
sobota, 11 grudnia 2021, godz. 18:00, Scena Kameralna
niedziela, 12 grudnia 2021, godz. 18:00, Scena Kameralna
Spektakl w reżyserii Krystiana Lupy to psychologiczny majstersztyk, laboratorium ludzkich uczuć, ewoluujących w stronę obłędu. Tytułowe rodzeństwo, dwie aktorki: Ritter (Małgorzata Hajewska-Krzysztofik), Dene (Agnieszka Mandat) oraz Voss (Piotr Skiba) – pisarz-filozof, przybywający z zakładu dla obłąkanych, spotykają się podczas długiego rodzinnego obiadu, stanowiącego ostatnią próbę porozumienia się rodzeństwa ze sobą. Ritter, Dene i Voss trwają zamknięci w domu niczym w klatce, uosabiającej przysłowiową pułapkę życia, naznaczonego wrażeniem wszechogarniającej pustki i przeżerającej rozpaczy. Ich codzienne rytuały, zwykłe czynności, nagłe wybuchy emocji objawiają jedno silne uczucie, które ich łączy, „hassliebe" – miłość i nienawiść.
(Materiał teatru)

„Szalone nożyczki" – reż. Marcin Sławiński – Teatr „Bagatela" im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego
piątek, 10 grudnia 2021, godz. 19:15, Duża Scena
sobota, 11 grudnia 2021, godz. 16:00, Duża Scena
sobota, 11 grudnia 2021, godz. 19:15, Duża Scena
niedziela, 12 grudnia 2021, godz. 17:00, Duża Scena
Czterech podejrzanych, dwóch policjantów, narzędzie zbrodni i cała widownia świadków! Niezwykła komedia kryminalna z niespodzianką rozgrywająca się w wyjątkowym krakowskim salonie fryzjerskim, nad którym mieszka upiorna pianistka. A właściwie mieszkała...
Pierwsze w Polsce interaktywne przedstawienie, w którym przebieg akcji zależy w dużej mierze od publiczności. Doskonała zabawa, a można brać w niej udział wielokrotnie!
(Materiał teatru)

„Pretty Woman – The Musical" – reż. Wojciech Kościelniak – Krakowski Teatr VARIETE
piątek, 10 grudnia 2021, godz. 19:00
sobota, 11 grudnia 2021, godz. 18:00
niedziela, 12 grudnia 2021, godz. 17:30
Współczesna bajka o kopciuszku i uwielbiana na całym świecie kultowa komedia romantyczna, tym razem na scenie teatralnej i w broadwayowskim stylu, bawi i wzrusza widzów. Prostytutka Vivian Ward zostaje zatrudniona przez biznesmena Edwarda Lewisa na tydzień jako reprezentacyjna dama do towarzystwa. Czy świadczącą usługi przy Alei Gwiazd Vivian i Edwarda, zapracowanego miliardera zjawiającego się w Los Angeles w interesach i przyzwyczajonego do życia w luksusie, połączy coś więcej niż przelotna „zawodowa" relacja?
(Materiał teatru)

„Cabaret" – reż. Krzysztof Jasiński – Krakowski Teatr Scena STU
piątek, 10 grudnia 2021, godz. 20:00
sobota, 11 grudnia 2021, godz. 19:00
niedziela, 12 grudnia 2021, godz. 18:00
Willkommen! Bienvenue! Welcome! Zapraszamy do legendarnego kabaretu Kit-Kat, gdzie czeka na Was moc zakazanych atrakcji. Rozbawi Was nasz eteryczny konferansjer Emcee, śpiewem zachwyci gwiazda Sally, rozgrzeją erotyczne tańce pięknych dziewcząt, oślepią światła estrady, a w głowie zaszumi od szampana i muzyki na żywo. A, że coś wisi w powietrzu? Że nastroje jakieś niespokojne? Niech świat się wali, co tam! Rezerwujcie stoliki i dajcie się ponieść szaleństwom nocy... do utraty tchu. Przecież życie to kabaret!
(Materiał teatru)

„Noc Helvera" – reż. Agnieszka Baranowska – Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie
sobota, 11 grudnia 2021, godz. 16:00, Scena Underground
niedziela, 12 grudnia 2021, godz. 16:00, Scena Underground
Chociaż dramat Villqista powstał dwadzieścia lat temu stanowi doskonałe odbicie lęków i zjawisk zachodzących we współczesnym świecie.
Helver wraca do domu, w którym czeka na niego Karla, z miasta ogarniętego zamieszkami. Kobieta robi wszystko, by odwrócić jego uwagę od szalejącego za oknem zła – na próżno, chłopak jest zafascynowany siłą, wojskowym drylem i radykalnymi hasłami.
Ten kameralny dramat to wzruszająca i – niestety – bardzo aktualna opowieść o pragnieniu miłości i bezpieczeństwa w czasach rodzącego się totalitaryzmu, o tym, że granica pomiędzy normalnością a szaleństwem, czułością a okrucieństwem bywa zaskakująco cienka, a zło, które czai się za drzwiami nie jest tak straszne, jak to tkwiące w ludzkich sercach. Twórcy spektaklu ze zrozumieniem przyglądają się człowiekowi, który musi dokonać niełatwego wyboru pomiędzy strachem, z którego rodzi się agresja, a odwagą do poświęceń w imię miłości.
(Materiał teatru)

Paulina Zięciak
Dziennik Teatralny Kraków
10 grudnia 2021

Książka tygodnia

Janusz Warmiński i jego Teatr Ateneum
Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie - Wydawnictwo
Aneta Kielak-Dudzik

Trailer tygodnia

Polskie Orędzie na Mię...
Svitlana Oleshko
W tym roku autorką Orędzia Polskiego ...