Krakowskie polecenia weekendowe

20 – 22 sierpnia 2021 r.

Na teatralne premiery trzeba jeszcze chwilę poczekać, ale to nie oznacza, że teatry próżnują. W ten weekend krakowskie sceny ponownie zdominowały komedie. Możemy dowiedzieć się wszystkiego o kobietach, poznać tajemnice sąsiadów lub odbyć nostalgiczną wycieczkę po Krakowie. Nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych – dzieci czeka niezwykła podróż w poszukiwaniu odwagi i… tygrysich pasków!

„Sąsiedzi" – reż. Andrzej Sadowski – Teatr Ludowy
piątek, 20 sierpnia 2021, godz. 19:00, Scena pod Ratuszem

„Sąsiedzi" to psychologiczny, komediowy thriller rozgrywający się w realiach polskiej prowincji. Historia jakże częsta – młode małżeństwo porzuca miasto i wyprowadza się na wieś. Tak jak wszyscy „uciekinierzy z miejskiej dżungli", tak i oni, naiwnie marzą o szczęśliwym, prostym życiu, w zgodzie z naturą, na własny rachunek i w zwolnionym tempie. Jednak już od pierwszego dnia, rzeczywistość zaczyna dyktować własne warunki. Pojawia się ich najbliższy sąsiad, który sprawia, że życie zbacza z utartego szlaku w nowym, nieprzewidywalnym kierunku, sterowane przez dziwną, nieznaną siłę, niczym w antycznej tragedii... Młodzi małżonkowie trafiają w sam środek mrocznej i budzącej grozę tajemnicy, gdzie wszystko wygląda inaczej, niż jest w istocie. Pomimo ciążącego nad bohaterami fatum sporo jest w tym spektaklu komicznych akcentów i absurdalnego humoru, a całość uatrakcyjniają piosenki antycypujące lub komentujące akcję w sposób groteskowy i nieco ironiczny.
(Materiał teatru)

„Wszystko o kobietach" – reż. Paweł Szumiec – Teatr Ludowy
sobota, 21 sierpnia 2021, godz. 17:00, Scena pod Ratuszem
niedziela, 22 sierpnia 2021, godz. 19:00, Scena pod Ratuszem

To napisana z matematyczną precyzją – oczywiście przez mężczyznę – sztuka o kobietach. Skonstruowana jak misterna układanka z puzzli. Jednak każda z bohaterek bardziej niż babą jest tutaj człowiekiem. Ich losy i powodujące nimi uczucia subtelnie i dyskretnie ocierają się o siebie, a one samie przeglądają się w sobie na wzajem jak w tysiącu lustrach: matka i córki, siostry, rywalki, najlepsze przyjaciółki, koleżanki z pracy i koleżanki z przedszkola z lalką Barbie w objęciach oraz żywotne pensjonariuszki Domu Seniora. Wszystkie znalazły się w sieci skomplikowanych relacji międzyludzkich.
(Materiał teatru)

„Pensjonat Pana Bielańskiego" – reż. Marek Gierszał – Teatr „Bagatela" im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego
piątek, 20 sierpnia 2021, godz. 19:15, Duża Scena
sobota, 21 sierpnia 2021, godz. 19:15, Duża Scena
niedziela, 22 sierpnia 2021, godz. 17:00, Duża Scena

Zapraszamy na rozkoszną wycieczkę po c.k. Krakowie teatralnym wehikułem czasu. Herbert Kaluza i Marek Gierszał stworzyli precyzyjną maszynkę do wywoływania śmiechu pełną aluzji do findesieclowej Galicji i polskiej kultury (także współczesnej!). Pensjonat Pana Bielańskiego to pokaz realistycznego teatru, jakiego coraz rzadziej mamy okazję doświadczać: stylizowane dekoracje i kostiumy z epoki stanowią bogatą oprawę dla barwnej galerii oryginalnych postaci. Wg reżysera jest to przedstawienie i dla młodszych, którzy nigdy nie spotkali się z taką konwencją, i dla starszych, którzy dziś mogą za nią tęsknić. Teatr do zobaczenia po raz pierwszy lub do powspominania i do wymiany międzypokoleniowych doświadczeń. Spektaklowi towarzyszą wdzięczne i zabawne piosenki napisane przez Artura Andrusa do muzyki Adama Opatowicza.
(Materiał teatru)

„Tygrys Pietrek" – reż. Grzegorz Kwieciński– Teatr Groteska
sobota, 21 sierpnia 2021, godz. 16:00, Sala Teatralna
niedziela, 22 sierpnia 2021, godz. 11:00, Sala Teatralna

Spektakl opowiada o lękliwym Tygrysku Pietrku, któremu odważne Tygrysy zabierają paski. Żeby je odzyskać bohater wyrusza na wyprawę w poszukiwaniu odwagi. Chce ją kupić w sklepie, zdobyć w wojsku, nauczyć się jej od Indian... Ale napotkani osobnicy zapomnieli już o banalnej prawdzie – boi się każdy, a odwaga polega na pokonaniu strachu, nie zaś na ubraniu się w jej „kostium". Czy Tygryskowi uda się pokonać strach i odzyskać paski? Ciekawe przygody Pietrka, wpadające w ucho piosenki i świetna animacja lalek stanowią gwarancję dobrej zabawy.
(Materiał teatru)

Paulina Zięciak
Dziennik Teatralny Kraków
20 sierpnia 2021

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia