Krakowskie polecenia weekendowe

6 – 8 sierpnia 2021

Sezon ogórkowy nie rozgościł się w większości małopolskich teatrów – na szczęście. Miłośników sztuk teatralnych będą w tym tygodniu czekać komediowe uniesienia – za sprawą lekkiej, francuskiej farsy lub przewrotnych, męskich opowieści. W repertuarze znajdzie się również coś dla najmłodszych, a także dla wielbicieli poezji i twórczości Edwarda Stachury. Jest w czym wybierać!

„Pomoc domowa" – reż. Paweł Pitera – Teatr „Bagatela" im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego
piątek, 6 sierpnia 2021, godz. 19:15, Duża Scena
sobota, 7 sierpnia 2021, godz. 19:15, Duża Scena
niedziela, 8 sierpnia 2021, godz. 17:00 , Duża Scena

Kontynuacja brawurowego Boeinga, boeinga – Odlotowych narzeczonych w przezabawnym tłumaczeniu Bartosza Wierzbięty. Dla rezolutnej pokojówki Nadii nowa praca oznacza nowe kłopoty, choć entuzjastycznie oddający się romansom chlebodawcy pozwalają jej drenować swoje portfele i barek. W spektaklu publiczność odnajdzie wszystkie chwyty klasycznej farsy.
(Materiał teatru)

„Ładne kwiatki" – reż. Krzysztof Jędrysek – Teatr Groteska
sobota, 7 sierpnia 2021, godz. 16:00, Sala Teatralna
niedziela, 8 sierpnia 2021, godz. 11:00 , Sala Teatralna

W krainie kwiatów pojawia się potwór. Pe... – lepiej nie wymawiać jakie ma imię. Kwiaty najpierw wpadają w popłoch, a potem po naradzie u Królowej Róży postanawiają stawić czoła wrogowi. To opowieść także o tym, jak rozkwita przyjaźń, rodzi się miłość i zwycięża odwaga. Bratek, Tulipan, Chryzantema, Kaktus, Gerbera są tu kwiatami nie tylko o odmiennym wyglądzie, ale także o różnym usposobieniu. Poznamy ich pochodzenie, marzenia i tęsknoty. Spektakl adresowany jest zarówno do dzieci najmłodszych, ale i dorosłych. Widzów bez wątpienia zachwycą pomysłowe kostiumy o wyrafinowanej plastyce. To prawdziwe mistrzostwo kreacji!
(Materiał teatru)

„Wszystko o mężczyznach" – reż. Tomasz Obara – Teatr Ludowy
niedziela, 8 sierpnia 2021, godz. 19:00 , Scena pod Ratuszem

Męski świat, wykreowany ze strzępów rozmów podsłuchanych w siłowni, deklaracji składanych przy kieliszku, buńczucznych gróźb mafiosów z półświatka, nie do końca twardych męskich rozmów, w sytuacjach, kiedy staje się wobec utraty najbliższych... To dramaturgiczne wznowienie tematu znanego już naszym widzom ze spektaklu „Wszystko o kobietach". Trzech aktorów wciela się w kilkanaście postaci, z pasją i szczerością, dając widzom powód do uśmiechu i jednocześnie do zadumy.
(Materiał teatru)

„Po co jest noc" – reż. Ireneusz Pastuszak – Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie
sobota, 7 sierpnia 2021, godz. 21:00, Scena Undergound
niedziela, 8 sierpnia 2021, godz. 21:00 , Scena Undergound

"Po co jest noc" to spektakl będący połączeniem kilkunastu wierszy i fragmentów prozy Edwarda Stachury. Z jednym wyjątkiem dobór tekstów świadomie pomijał te najbardziej znane, utrwalone w legendzie "Steda" i popularyzowane przez lata w piosence poetyckiej. Spektakl nie jest bowiem kolejnym hołdem wobec "poety przeklętego". To raczej próba wniknięcia w wymiar egzystencjalny jednostki z jej wyraźną dychotomią. Dlatego podstawę spektaklu stanowią fragmenty "Fabula rasa", utworu ważnego dla samego Stachury (pracował nad nim przez lata), wzbogacone korespondującymi z nimi wierszami.
(Materiał teatru)

Paulina Zięciak
Dziennik Teatralny Kraków
7 sierpnia 2021

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia

Faust
Tobias Kratzer
Nowy "Faust" z Opery Paryskiej 29 lis...