Krasnoludki są w Teatrze?

"Powrót krasnoludków" - reż: Z. Zagner - Tarnowski Teatr im. Ludwika Solskiego

"Czy to bajka, czy nie bajka / Myślcie sobie jak tam chcecie / A ja przecież wam powiadam / Krasnoludki są na świecie". Nie potrzeba szukać ich po świecie, mieszkają tuż, tuż, u "Solskiego", przy Mickiewicza 4. Opatulone nie tyle radością z odnalezienia znajomych drzew sanguszkowskiego parku, co ciekawością obcego, falklandzkiego pejzażu z wieżowcem i przycupniętym czteropiętrowcem oraz górującą nad nimi wieżą ciśnień, zwaną Banią. Też promieniami figlarnego, jesiennego słońca. Przyjazna im przestrzeń małej sceny z dużym, białym stołem, ogromniastym telefonem, radiem, odkurzaczem.

Bajka jest prosta i leciuteńko grana: jej bohaterowie - bojaźliwa Śmieszka i roztropny Pocieszek ze snu prawie stuletniego zbudzeni, dziwią się, pytają, do księgi mądrości zaglądają; smucą się, śmieją, pochrapują, psocą a nawet i złoszczą się. Z czasem obco brzmiące nazwy, głośno buczące przedmioty stają się rozpoznawalne i niezwykle przydatne w odczarowywaniu magicznej rzeczywistości.

A widz maluszkowaty ?

Krok w krok, z buzią otwartą , to roześmianą, to zatroskaną, podąża za krasnalami, Kotem rezydentem oraz Wróżką. Prześmieszny splot zdarzeń co i rusz uzewnętrznia jego uczucia i myśli, zespala je.

Rozsmakowany w jakże naturalnej bliskości bawi się, śpiewa, tańczy, pomaga, niepostrzeżenie uczy się.

"Powrót krasnoludków" na tarnowskiej scenie jest czymś więcej niż sentymentalnym nawiązaniem do urokliwego świata skrzatów Marii Konopnickiej. To spotkanie radości, ciekawości i ciepła, wyczarowane zamysłem Ziny Zagner i aktorów miejskiego teatru. Zamysłem na dopełnienie, a może uzupełnienie potrzeb uczuciowych, które - niezależnie od wieku - obecne są w nas przez całe życie.

Na pytanie, nie moje zresztą - "Krasnoludki są w Teatrze ?" słychać zdecydowane - "Są!" Bajkę oglądałam, więc nie dziwię się i równie stanowczo dopowiadam: dziecięce upodobania nie znoszące najmniejszego sprzeciwu, są wystarczającą rekomendacją spektaklu. Ot, co !

Miło mi donieść, że bajkę tę będą mogły poznać zamiejscowe maluchy już 15 lutego br. Zostanie ona bowiem zagrana w Nowohuckim Centrum Kultury podczas Festiwalu Teatrów Dla Dzieci.

Krystyna Drozd
Intarnet.pl
2 lutego 2012

Książka tygodnia

Wybór opowiadań
Świat Książki
Edgar Allan Poe

Trailer tygodnia

Zielona granica
Agnieszka Holland
Po przeprowadzce na Podlasie psycholo...