Król Lear wg Miśkiewicza i Treli

Kto wyciągnie kartę wisielca, kto błazna?" - reż. Paweł Miśkiewicz - Małopolski Ogród Sztuki

"Król Lear" Williama Szekspira doczekał się nowej, mocno odświeżonej interpretacji w spektaklu "Kto wyciągnie kartę wisielca, kto błazna?". Klasyczne arcydzieło zobaczymy w autorskiej interpretacji reżysera Pawła Miśkiewicza.

W roli głównej wystąpi aktorska legenda i nestor sceny teatralnej Jerzy Trela. Partnerują mu artyści Teatru im. Juliusza Słowackiego oraz występujący gościnnie młodzi, utalentowani aktorzy. Owa wielopokoleniowość stanowi klucz do zrozumienia adaptacji Miśkiewicza.

Jak tłumaczą twórcy, doświadczenie Leara - króla i ojca oddającego dzieciom koronę, co bohater czyni w nadziei uniknięcia konfliktów związanych ze zbliżającą się nieuchronnie zmianą na tronie, staje się początkiem dramatycznego eksperymentu psychologiczno-ewolucyjnego. Ostatecznie rujnuje on nasze wyobrażenia o trwałości więzi biologicznej rodzicowi dzieci, rujnuje wiarę w możliwość bezkrwawej, ewolucyjnej zmiany pokoleń. Autor pokusił się tym samym o pytania dotyczące relaqi pokoleniowych we współczesnych społeczeństwach i miejsce seniorów w kulturze zachodniej. Na scenie Jerzemu Treli towarzyszyć będą m.in. Dominika Bednarczyk, Monika Frajczyk, Dorota Godzić, Grzegorz Mielczarek, Tomasz Międzik, Jerzy Światłoń, Paweł Tomaszewski i Michał Wanio. Scenografię i kostiumy do przedstawienia przygotowała Barbara Hanicka, reżyseria światła i multimedia to dzieło Marka Kozakiewicza.

Muzycznym konsultantem była Halina Jarczyk, za choreografię odpowiada Iwona Olszowska. Muzykę wykonają Andrzej Czechowski, Ryszard Osiak, Eugeniusz Studnicki i Marek Włodkowski.

26-28 CZERWCA. MAŁOPOLSKI OGRÓD SZTUKI. GODZ. 19.00. BILETY: 25-45 ZŁ

Monika Jagiełło
Gazeta Krakowska
27 czerwca 2015

Książka tygodnia

Janusz Warmiński i jego Teatr Ateneum
Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie - Wydawnictwo
Aneta Kielak-Dudzik

Trailer tygodnia