Królowa Śniegu w katowickim Ateneum

Królowa Śniegu" - reż. Karolina Maciejaszek - Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum

Ostatnią tegoroczną realizacją Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum będzie „Królowa Śniegu" Hansa Christiana Andersena w przekładzie Stefanii Beylin. Premierę zaplanowano na sobotę, 30 listopada o godz. 17.00.

Andersenowska "Królowa Śniegu" to klasyka baśni literackiej. Historia przyjaźni czy raczej miłości dwojga bohaterów – Gerdy i Kaja – wciąż inspiruje kolejne pokolenia twórców.

Odłamek diabelskiego lustra, jaki utkwił w oku chłopca sprawia, że Kaj zmienia się nie do poznania; staje się złośliwym, wyrachowanym egoistą, złym i zamkniętym w sobie, a w końcu znika bez słowa i śladu. Odnaleźć go i pomóc może mu tylko Gerda, która wyrusza w niebezpieczną drogę do symbolicznej Królowej Śniegu, ale robi to również, a może nawet przede wszystkim dla siebie.

Cała historia jest bowiem inicjacyjną wędrówką bohaterki, pełną przeszkód i trudnych wyborów, przekraczaniem własnych granic, poszukiwaniem tożsamości, podróżą w głąb duszy. To szczególne doświadczenie, bo dokonujące się przede wszystkim w świecie kobiet i ich losów. Męskie postaci nie mają w opowieści Andersena większego znaczenia, są niedojrzałe i bierne.

Autorka adaptacji i reżyserka Karolina Maciejaszek zwraca na to szczególną uwagę w swojej koncepcji przedstawienia, podkreślając siłę sprawczą kobiet, również poprzez obsadę (tylko Kaj grany jest przez aktora). To one – wiedźmy, "szeptuchy" są animatorkami baśniowej i scenicznej rzeczywistości, to one prowadzą Gerdę przez życie wcielając się we wszystkie przywoływane role (również męskie).

Nad inscenizacją pracują także prawie same kobiety: obok Karoliny Maciejaszek – Marika Wojciechowska (scenografia), Ewelina Ciszewska (ruch sceniczny), Aleksandra Ołdak (projekcje wideo) i jeden mężczyzna, kompozytor Szczepan Pospieszalski.

W obsadzie: Katarzyna Prudło (Gerda), Michał Skiba (Kaj) oraz Marta Popławska, Ewa Reymann, Aleksandra Zawalska i Beata Zawiślak (Wiedźmy).

Renata Chudecka
Materiał Teatru
25 listopada 2019

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia