Krucha jak Ida

"Ida Kamińska" - reż. Gołda Tencer - Teatr Żydowski w Warszawie

Joanna Szczepkowska jest świetną aktorką; ma wszystkie walory, by zagrać Idę Kamińską; jest tak samo krucha - powiedziała PAP Gołda Tencer, autorka scenariusza i reżyser nowego spektaklu Teatru Żydowskiego. Premierę monodramu "Ida Kamińska" zaplanowano na 15 marca.

"Ida Kamińska" to jeden ze spektakli przygotowanych przez Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w związku z 50. rocznicą Marca '68.

Dyrektor Teatru Żydowskiego Gołda Tencer napisała swój scenariusz na podstawie sztuki Henryka Grynberga pt. "Mój teatr". Rolę wybitnej żydowskiej aktorki powierzyła Joannie Szczepkowskiej.

Swoją decyzję obsadową uzasadniła w środę w rozmowie z PAP: - Szczepkowska jest świetną aktorką - i to było jedyne kryterium wyboru. A przy tym ma wszystkie walory, by zagrać Idę Kamińską - jest tak samo krucha - dodała.

- Ida Kamińska była wspaniałą aktorką i dobrym człowiekiem. Poznałyśmy się już po jej wyjeździe z Polski. Ona stworzyła podwaliny pod całą kulturę powojenną Żydów w Polsce - podkreśliła Tencer.

- A w ogóle o tym, że była fascynującą osobą - nie trzeba mówić - bo wszyscy o tym wiedzieli. Reżyserowała, tłumaczyła sztuki, jedyna polska aktorka, która zdobyła nominację do Oscara - dodała.

Dyrektor Teatru Żydowskiego zaznaczyła, że "pamięta o Idzie całe życie", a będąc teraz dyrektorem Teatru Żydowskiego kontynuuje "jak gdyby jej tradycję i pamięć - podobnie jak Szymona Szurmieja, który był 45 lat dyrektorem tego teatru".

Gołda Tencer poinformowała też o podpisaniu stałej współpracy z Teatrem im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. - Wczoraj byłam w Łodzi. I muszę powiedzieć o wielkim wydarzeniu. Byli wczoraj obecni pani prezydent Hanna Zdanowska, pan dyrektor Krzysztof Dudek, pan dyrektor Andrzej Bart - i podpisaliśmy umowę o współpracy z łódzkim Teatrem Nowym im. Kazimierza Dejmka. Po latach Teatr Żydowski wraca do swoich korzeni i będzie raz w miesiącu grał w Łodzi - mówiła Gołda Tencer.

- Cieszę się, bo Łódź jest też moim rodzinnym miastem. I do tego teatru jako dziecko i młoda osoba chodziłam zawsze jak tylko Teatr Żydowski przyjeżdżał, a przyjeżdżał bardzo często. Wtedy siadywaliśmy na drugim balkonie, już nie ma tego balkonu niestety, ale wczoraj siedząc tam, miałam wrażenie, że na scenie tego teatru były jak gdyby dybuki i dusze naszych aktorów, którzy tam grali - wyjaśniła.

- Spektakl "Ida Kamińska" zagramy w Łodzi 27 marca - w Międzynarodowy Dzień Teatru - zapowiedziała reżyser.

Spektakl opowiada o "marcowej emigrantce" - wieloletniej dyrektor artystycznej Teatru Żydowskiego - Idzie Kamińskiej. W powszechnej opinii krytyków "była wybitną artystką teatralną i filmową", jak dotąd jedyną polską aktorką, która otrzymała nominację do nagrody Oscara za najlepszą rolę kobiecą. Otrzymała ją w 1967 r. za kreację sklepikarki w czechosłowackim filmie "Sklep przy głównej ulicy" w reżyserii Jana Kadara i Elmara Klosa.

"Miała 5 lat, kiedy pierwszy raz stanęła na scenie. Odtąd teatr stał się jej domem z oknami otwartymi na świat. Bo wszędzie, Nowy Jork czy Tel-Awiw, Londyn czy Paryż, Wrocław czy Łódź - gdy tylko się pojawiała, widziano w niej wielką aktorkę, znakomitą reżyserkę" - czytamy na stronie Teatru Żydowskiego.

Ida Kamińska (ur. 4 września 1899 r. w Odessie, zm. 21 maja 1980 r. w Nowym Jorku) była córką aktorki Estery Racheli Kamińskiej i aktora oraz reżysera Abrahama Izaaka Kamińskiego. W latach 1949-53 była dyrektorką Teatru Żydowskiego w Łodzi, a następnie w latach 1953-55 Dolnośląskiego Teatru Żydowskiego we Wrocławiu i w latach 1955-68 Teatru Żydowskiego w Warszawie.

Była również twórczynią spektakli. Inscenizowała sztuki nie tylko z repertuaru żydowskiego, ale także polskiego i światowego. W wyniku antysemickiej nagonki w 1968 r. zdecydowała się opuścić Polskę i wyemigrować do USA, gdzie mieszkała aż do śmierci.

Przedstawienie będzie grane w języku polskim na Scenie Kameralnej im. Szymona Szurmieja przy ul. Senatorskiej 35 w Warszawie.

Scenografię zaprojektowała Izabela Chełkowska. Muzykę skomponowaną przez Pawła Szamburskiego na żywo w trakcie przedstawienia grać będą: Maurycy Idzikowski, Radek Polakowski i Paweł Szamburski.

Premiera 15 marca o g. 19.00. Kolejny spektakl - 16 marca br.

Grzegorz Janikowski
Kurier PAP
10 marca 2018
Portrety
Gołda Tencer

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...