Krwawa Mary

"Maria Stuart" - reż. Moshe Leiser - Teatr Wielki - Opera Narodowa w Warszawie

Teatr Wielki - Opera Narodowa zaprasza 20 lutego na premierę opery Gaetano Donizettiego "Maria Stuart".

Gaetano Donizetti, jeden z głównych twórców włoskiego stylu bel canto, przez szereg lat wracał w swej twórczości do wątków brytyjskich. I tak, m.in. po Annie Bolenie, na drodze do wielkiego sukcesu, jakim stała się "Łucja z Lammermooru", rok przed jej powstaniem skomponował "Marię Stuart". Historię konfliktu Marii, królowej Szkocji z Elżbietą I Tudor kompozytor przeniósł w świat pięknych melodii i stylu, jaki królował za jego życia na scenach Mediolanu, Rzymu, Neapolu. Premiera "Marii Stuart" w 1835 roku zakończyła się skandalem, a dzieło zdjęto z afisza z powodu, jak wówczas stwierdzono, szkodliwości treści. Wskrzeszona dopiero po ponad stu latach, w 1958 roku opera jest dziś jednym z bardziej wyczekiwanych przez publiczność dzieł Donizettiego.

Za obecną realizację odpowiedzialne są cztery wiodące europejskie teatry: londyńska Royal Opera House Covent Garden, paryski Théâtre des Champs-Élysées, barceloński Teatro del Liceu i warszawski Teatr Wielki - Opera Narodowa.

Po brytyjskiej premierze w lecie 2014 roku przychodzi czas na prezentację w Warszawie. Za inscenizację odpowiedzialny jest duet reżyserski, Moshe Leiser i Patrice Courier, artyści współpracujący z sobą od kilku dekad, specjaliści od wystawień wielkiego repertuaru operowego od baroku po XIX wiek (Mozart, Puccini, Verdi). Spektakl w Warszawie poprowadzi nowy dyrektor muzyczny Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, Andryi Yurkevich. Wystąpią: Ketevan Kemoklidze (Elisabetta), Cristina Giannelli (Maria Stuarda), Shalva Mukeria (Roberto, hrabia Leicester), Łukasz Goliński (Lord Guglielmo Cecil), Wojtek Śmiłek (Giorgio Talbot) i Anna Bernacka (Anna Kennedy), którym towarzyszyć będzie Chór i Orkiestra Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. Autorem minimalistycznej, oryginalnej koncepcji scenograficznej jest Christian Fenouillat.

(-)
Materiał Teatru
23 lutego 2015

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia