Krzysztof Bizio jedzie do Cannes

"Wszystkie małe kłamstwa Anny"

Film "Wszystkie małe kłamstwa Anny", którego akcja rozgrywa się w Szczecinie, zostanie zaprezentowany na tegorocznym festiwalu filmowym w Cannes.

Fabularny debiut Krzyszofa Bizi, znanego szczecińskiego dramaturga, będzie pokazywany na Short Film Corner, czyli przeglądzie produkcji krótkometrażowych. Prezentowane tam filmy nie biorą udziału w głównym konkursie, ale są obrazem tego, co w krótkim metrażu dzieje się na świecie. 

- To zaszczyt dla całej ekipy - mówi Krzysztof Bizio, reżyser i scenarzysta filmu. - Długo pracowaliśmy nad tym filmem. Jest trochę inny, odbiega od schematu. Cieszymy się, że francuskie jury go zauważyło i chce pokazać. 

Szczecińską produkcję do Cannes wysłało Studio Filmowe Munka (to warszawskie studio, które wspiera młodych artystów przy ich pierwszych filmach). Tam, spośród filmów zgłoszonych z całego świata, jury wybiera najlepsze. 

"Wszystkie małe kłamstwa Anny" powstały na podstawie opowiadania "012", pochodzącego ze zbioru Krzysztofa Bizi "Zresztą latem wszystkie kwiaty są piękne". 

Film opowiada historię prowadzącej ustabilizowane życie 36-letniej nauczycielki geografii. Mimo pozorów w głębi duszy Anna czuje się nieszczęśliwa. Po tym, jak wypada z okna, trafia do izby wytrzeźwień. Przypadkowe spotkanie z koleżanką z dzieciństwa zmienia jej spojrzenie na świat. 

- Chciałem, żeby film był trochę teatralny, pokazywał inną rzeczywistość - mówi Bizio. - I przede wszystkim, żeby był pozytywny. Jego przesłanie mówi, że trzeba doceniać to, co w życiu mamy i cieszyć się każdym dniem. 

W piątek o godz. 11 w Kinie Pionier odbędzie się przedpremierowy pokaz filmu, ale tylko dla członków ekipy biorącej udział w jego realizacji. Widzowie będą mogli zobaczyć obraz w TVP Kultura. Kiedy? 

- Na razie nie wiadomo - mówi Bizio. 

Festiwal w Cannes odbędzie się w dniach 13-24 maja.

ash
Gazeta Wyborcza Szczecin
30 kwietnia 2009
Portrety
Krzysztof Bizio

Książka tygodnia

Kantor Nie/Obecność
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Katarzyna Fazan

Trailer tygodnia