Krzysztof Globisz w Teatrze Żelaznym

"Nienawidzę" - Marek Koterski

15 grudnia o godz. 18 na scenie Przestrzeni Twórczej Stacja Ligota wystąpi wybitny aktor Krzysztof Globisz, który przeczyta tekst monodramu Marka Koterskiego "Nienawidzę", a towarzyszyć mu będą śpiewający aktorzy Teatru Żelaznego.

"Nienawidzę" - monolog z piosenkami, napisany przez Koterskiego w 1991 roku, to portret sfrustrowanego nauczyciela, który zmaga się z polską rzeczywistością. W narratorze dopatrzyć się więc można pierwowzoru Adasia Miauczyńskiego, bohatera kultowych filmów "Dzień świra" i "Nic śmiesznego". Performatywnego czytania tekstu podjął się jeden z najwybitniejszych polskich aktorów, urodzony w Siemianowicach Śląskich i wychowany na katowickiej Ligocie Krzysztof Globisz.

Zagrał w blisko stu filmach i serialach oraz w podobnej liczbie spektakli teatralnych. Wielkie kreacje stworzył m.in. w "Ślubie" Witolda Gombrowicza w reżyserii Jarockiego (1991) oraz w "Nocy listopadowej" Wyspiańskiego w reżyserii Grzegorzewskiego (1997). Globisz jest profesorem sztuk teatralnych, wykładowcą krakowskiej szkoły teatralnej, w latach 2002-2005 był dziekanem Wydziału Aktorskiego, a od 2006 roku jest Członkiem Rady Programowej Fundacji Centrum Twórczości Narodowej.

Piotr Wiśniewski, założyciel Teatru Żelaznego, nie kryje radości, że będzie gościł wybitnego artystę:

- Krzysztof Globisz to legenda polskiego aktorstwa, ale też niegdysiejszy mieszkaniec Ligoty, jego występ w naszej Przestrzeni Twórczej jest jednocześnie powrotem do miejsc dzieciństwa.

- Bardzo się cieszę, że Krzysztof Globisz przyjął nasze zaproszenie, ale jeszcze bardziej, że mogę z nim wystąpić na jednej scenie! - dodaje Joanna Wawrzyńska.

Będzie to możliwe, bo aktorzy zrzeszeni wokół Teatru Żelaznego wykonają przewidziane przez Koterskiego w "Nienawidzę" piosenki. Zaśpiewają Joanna Wawrzyńska, Marta Brobiszcz, Kamil Katolik i Piotr Wiśniewski.

Teatr Żelazny działa w Przestrzeni Twórczej Stacja Ligota (budynek dworca PKP) od ponad roku. Oprócz ciepło przyjętych produkcji własnych, jak "Ballada o bezpańskiej suce i gołębiu", gombrowiczowski "Kosmos" czy wyróżniona nagrodą publiczności Obserwatorium Artystycznego Entree komedia "Jeśli pragniesz kobiety, to ją porwij", na swoich deskach często prezentuje też spektakle gościnne teatrów z całej Polski.

Krzysztof Globisz pojawi się na ligockiej scenie 15 grudnia o godz. 18. Po performatywnym czytaniu znajdzie się także czas na rozmowę z artystą o teatrze, aktorstwie i o dzieciństwie na Ligocie.

Bilety w cenie 30 zł można rezerwować pod numerem 533 611 986.

Na zdjęciu: Krzysztof Globisz w filmie "Pan Piotr", 2012 r.

(-)
Materiał Teatru
13 grudnia 2013

Książka tygodnia

Aurora 2023. Sztuki finałowe/final list
Miejski Dom Kultury i Teatr Polski w Bydgoszczy
pod redakcją Davita Gabuni, Julii Holewińskiej, Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej

Trailer tygodnia