Krzysztof Kolberger (1950 - 2011)

Aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i radiowy, reżyser teatralny.

Urodził się 13 sierpnia 1950 w Gdańsku. Zmarł 7 stycznia 2011 w Warszawie.

Krzysztof Marek Kolberger. Nazwisko ojca i jego zostało zmienione w roku 1953; pierwotnie zapisywane było jako Kohlberger.

Warszawską PWST ukończył w 1972; debiutował na deskach Teatru Śląskiego. Po okresie górnośląskim zaangażował się w Teatrze Narodowym w Warszawie, gdzie grał m.in. w "Dziadach", "Wacława dziejach" i "Weselu".

Jako reżyser wystawił "Krakowiaków i górali" (Opera Wrocławska, później Teatr Wielki w Poznaniu), "Nędzę uszczęśliwioną" (również Teatr Wielki w Poznaniu), "Żołnierza królowej Madagaskaru" (Opera Szczecińska) oraz "Królewnę Śnieżkę i siedmiu krasnoludków".

Był niezwykle płodnym artystą. Jako aktor, reżyser, narrator brał udział w ponad stu pięćdziesięciu spektaklach teatralnych, Teatrze Telewizji i Teatrze Polskiego Radia.

Współpracował także z Teatrem Polskiego Radia jako aktor i reżyser. Zapisał się w pamięci słuchaczy Programu 1 Polskiego Radia recytując wiersze w ramach cyklu Strofy dla ciebie. Za swoją działalność radiową został nagrodzony przez Polskie Radio Złotym Mikrofonem oraz Wielkim Splendorem.

Wyreżyserował album muzyczny dla dzieci pt. Bajki Natalki (wyd. 1988) – płytę, która jako pierwsza w historii polskiej fonografii zdobyła status platynowej.

W jego ocenie jednym z najważniejszych zadań aktorskich w jego karierze było powierzenie mu przez Telewizję TVN przeczytania testamentu papieża Jana Pawła II w czasie żałoby po jego śmierci w kwietniu 2005. Wystąpił także jako narrator i solista u boku Krystyny Tkacz, Beaty Rybotyckiej i Krzysztofa Gosztyły w "Mszy Polskiej" H.F. Tabęckiego, do słów ks. Twardowskiego. Był jednym z bohaterów książki "Odnaleźć dobro" (autor Marzanna Graff), w której opowiadał w formie pamiętnika o swoim osobistym spotkaniu z prawdziwym dobrem tkwiącym w człowieku. Znany był z m.in. z ról w Romeo i Julii, Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny, Kornblumenblau oraz Najdłuższej wojnie nowoczesnej Europy.

Choroba i śmierć
Krzysztof Kolberger przez wiele lat zmagał się z rakiem nerki. Dwukrotnie operowany. Po latach walki z nowotworem, zmarł 7 stycznia 2011 roku. Bezpośrednią przyczyną śmierci była niewydolność krążenia.

Pochowany na Cmentarzu Powązkowskim.

Nagrody i odznaczenia:
1974 - Nagroda Rektora PWST w Warszawie - przyznawana absolwentom za twórcze osiągnięcia w pierwszych dwóch latach pracy w teatrze
1976 - Nagroda im.Leona Schiller przyznawana przez SPATiF dla młodego aktora
1977 - Srebrny Krzyż Zasługi
1978 - Warszawa - nagroda artystyczna młodych im. Włodzimierza Pietrzaka Wydawnictwa Stowarzysznia PAX
1978 - Nagroda przewodniczącego Komitetu d/s Radia i TV
1981 - Koszalin - IX Koszalińskie Spotakania Filmowe "Młodzi i Film" - nagroda za rolę w filmie "Kontrakt"
1982 - Warszawa - Nagroda przewodniczącego Komitetu d/s Radia i TV I stopnia (zespołowa) za osiągnięcia aktorskie, a szczególnie za przybliżenie postaci historycznej, Dezyderego Chłapowskiego, w serialu TV "Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy"
1991 - Kalisz - XXXI KST - Nagroda Specjalna (zbiorowa) przewodniczącego Rady Miejskiej Kalisza dla twórców i realizatorów spektaklu "Pan Tadeusz"
1997 - Zasłużony Działacz Kultury
2005 - Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
2006 - Łódź - laureat konkursu "Mistrz Mowy Polskiej"
2007 - Kraków - III Festiwal Piosenki Zaczarowanej - Nagroda Fundacji Anny Dymnej - Statuetka "Przyjaciel Zaczarowanego Ptaszka"
2007 - SuperWiktor Specjalny
2008 - Krasnystaw - Nagroda "Zacnego Uczynku"
2008 - Medal Gloria Arrtis - Zasłużony Kulturze
2009 - Warszawa - nagroda Totus w kategorii "osiągnięcia w dzidzinie kultury chrześcijańskiej" - za "konsekwentną służbę pięknu, utrzymaną w duchu papieskiego <Listu do artystów>, szczególnie zaś za umiejętność wydobywania sensu ze strof pisanych osobistym cierpieniem"
2009 - Wielki Splendor

Źródło: Wikipedia, FilmPolski , E-teatr

Opracował Ryszard Klimczak
Dziennik Teatralny
13 sierpnia 2020

Książka tygodnia

Rzecz w teatrze Jana Klaty
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Michalina Lubaszewska

Trailer tygodnia