Krzysztofa Orzechowskiego – Teatr świata, świat teatru

" Teatr świata – świat teatru. Felietony 2016–2017" - aut. Krzysztof Orzechowski - Wydawnictwo Universitas

Krzysztof Orzechowski - pragmatyk teatru, znawca jego problemów, obserwator teatralnego życia i popularyzator wielu teatralnych idei, przez sezon 2016/2017 opowiadał, w dwudziestu sześciu felietonach na łamach Dziennika Teatralnego, o wydarzeniach, sprawach i poglądach naszego środowiska. Pisał je wszystkie w trosce o kondycję polskiego teatru, pod wspólnym tytułem „Przeczytane... zasłyszane... obejrzane...".

Orzechowski uważa, że „teatr to nie tylko to, co na scenie, ale również to, co w środku", a ponieważ doświadczył teatru jak mało kto - wiele wie zarówno o jednym, jak i o drugim.

Połączenie owego doświadczenia z umiejętnością szerokokątnego widzenia tego, co interesujące, pozwala mu zarówno na swobodną analizę i trafne scharakteryzowanie problemów, jak również daje możliwość postawienia mądrej i często zaskakującej diagnozy.

Chyba właśnie owa niezwykłość ujęcia, różnorodność zagadnień i intelektualna jakość rozważań zawartych w tych felietonach, napisanych, jak stwierdził Żuk Opalski, „z miłości do teatru" spowodowały, że Wydawnictwo Universitas zaproponowało ich wydanie.

Różnorodność tematyczna zbioru pt. „Teatr świata - świat teatru. Felietony 2016-2017" to znakomity materiał dla konfrontacji opinii czytelnika z innymi poglądami pochodzącymi wprost od na wskroś rozumiejącego dzisiejsze problemy polskiego teatru Krzysztofa Orzechowskiego, mentora i w wielu teatralnych zagadnieniach autorytetu –przystępnego dla młodszych i partnera dla starszych teatralnych „wyjadaczy".

Za namową naszej redakcji Krzysztof Orzechowski zgodził się kontynuować swój „wykład o teatrze" na stronach Dziennika Teatralnego. Tym razem w formie dzienników pisanych na gorąco, pod wpływem emocji, wydarzeń czy chwili. Nowy, rozpoczęty 11 sierpnia felietonikiem pt. „...krakowskie plotki..." cykl aktualnych spostrzeżeń zawiera się we wspólnym tytule „Dziennik z niełatwych czasów".

Bardzo gorąco zachęcam do sięgnięcia po książkę „Teatr świata świat teatru Felietony 2016-2017", która już pojawiła się w księgarniach, a także do bieżącego czytania „Dzienników..." - nowej formy komunikowania się Krzysztofa Orzechowskiego z teatru ciekawymi.

Ryszard Klimczak
Dziennik Teatralny
2 września 2017

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia