Krzyż Oficerski dla Henryka Konwińskiego

Henryk Konwiński został uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski

Tancerz, choreograf, reżyser spektakli baletowych, operowych i musicalowych, Henryk Konwiński został uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju polskiej kultury oraz osiągnięcia w pracy artystycznej i twórczej.

Odznaczenia państwowe zostały wręczone podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy aktu dekoracji dokonał Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski.

Konwiński rozpoczynał swoją karierę jako tancerz - solista, na scenie Opery Poznańskiej, tuż po ukończeniu szkoły baletowej w Warszawie. Przez wiele lat tańczył repertuar klasyczny, by później, przejść do baletu współczesnego. Jego partnerkami były największe polskie primabaleriny na czele z Olgą Sawicką, Barbarą Kaczmarewicz czy Teresą Kujawą.

Jako reżyser debiutował w 1971 r. w Operze Śląskiej, tworząc „Traviatę" i „Salome". Opery pod kierownictwem muzycznym ówczesnego dyrektora bytomskiego teatru, Napoleona Siessa, i w reżyserii Konwińskiego, otrzymywały najwyższe ogólnopolskie oceny, a „Noc Walpurgii" została uznana przez krytyków za wybitną.

To właśnie w Bytomiu zrealizował tak ważne balety jak: „Coppelia", „Don Kichot", „Dziadek do orzechów", „Córka źle strzeżona" „Pan Twardowski" i „Romeo i Julia" do muzyki Berlioza oraz spektakle operowe m.in.: „Straszny dwór" St. Moniuszki, „Ernani" i „Rigoletto" G. Verdiego, „Madama Butterfly" G. Pucciniego, „Gioconda" A. Ponchiellego, „Orfeusz i Eurydyka" Ch. W. Glucka.

Nie stronił też od lżejszych form muzycznych, czego dowodzi reżyseria „Zemsty nietoperza" i „Barona cygańskiego" J. Straussa oraz „Wesołej wdówki" F. Lehara w bytomskiej operze.

Henryk Konwiński jest m.in. laureatem Złotych Masek, nagród za szczególne osiągnięcia artystyczne w zakresie sztuki teatralnej. Został też wyróżniony honorową nagrodą Prezydenta Miasta w dziedzinie kultury Muza oraz Medalem Miasta Bytomia przyznawanym za szczególne osiągnięcia dla miasta.

(ak)
Urząd Miejski w Bytomiu
22 lutego 2018

Książka tygodnia

Piękne zielone oczy
Wydawnictwo Czarne
Arnošt Lustig

Trailer tygodnia

Gdziekolwiek - wibracj...
Mariusz Kiljan
Wszędzie na świecie rodzimy się i umi...