"Krzyżacy" bez obrazu

"Krzyżacy" - reż. Krzysztof Czeczot - Radio Kraków

Rozgłośnie regionalne Polskiego Radia (w tym Radio Kraków) chcą uczcić Rok Henryka Sienkiewicza. Chodzi o słuchowisko na podstawie "Krzyżaków" w reżyserii Krzysztofa Czeczota.

Twórca zapowiada, że "Krzyżacy" będą słuchowiskiem absolutnie z XXI wieku. - To będzie film bez obrazu - mówi Krzysztof Czeczot. - Jakbym tę produkcję miał do czegoś porównać, to usłyszycie Państwo coś, co widzicie, kiedy ogląda się "Grę o tron" - dodaje.

Powieść Henryka Sienkiewicza ma zabrzmieć "zaskakująco współcześnie". Do tego wzbogacą ją specjalnie nagrane dźwięki i efekty walk, bitew, a także skomponowana przez Adama Walickiego muzyka.

Atutem jest też obsada, w której nie zabraknie gwiazd tej miary, co m.in. Robert Więckiewicz, Andrzej Chyra, Marian Dziędziel, Magdalena Cielecka czy Magdalena Walach.

Słuchowisko "Krzyżacy", które składać się będzie z kilkunastu 25-30-minutowych odcinków, na antenie Radia Kraków będzie miało swoją premierę końcem marca.

Dodajmy, że krakowska rozgłośnia słynie w ostatnim czasie ze znakomitych realizacji słuchowisk. Wystarczy przypomnieć "Dumanowskiego", "Lorda Kantora", "Hejt radio", "Nietoty", "Wesele", a także przeniesione ze Starego Teatru: "Nie-Boska komedia. Wszystko powiem Bogu!" oraz "Kontrabasista".

Łukasz Gazur
Dziennik Polski
5 lutego 2016

Książka tygodnia

Sztuka aktorska Aleksandry Śląskiej
Uniwersytet Gdański
Marta Cebera

Trailer tygodnia