Księga dżungli zaprasza

"Księga dżungli" - reż. J. J. Połoński i J. Staniek - Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu

Realizatorzy spektaklu opartego na "Księdze dżungli" Rudyarda Kiplinga mieli doskonały pomysł na pokazanie przygód małego Mowgliego. Udało im się przekonywająco pokazać na niedużej w końcu i ascetycznej scenie teatru, dżunglę i walczące o przetrwanie zwierzęta, świat ludzi i konieczność niepodważalnych praw. 305 premiera Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu to przedstawienie pełne energii, muzyki i woli życia

Zacznijmy od scenografii: ascetycznej, a przekonywająco przenoszącej widza ze szpitala do dżungli i do wsi ludzi. Widz nawet nie zauważa, kiedy jedno miejsce zamienia się w drugie, a mały chory chłopiec staje się Mowglim z opowieści Kiplinga. zatraca się magicznie, teatralnie granica między jednym a drugim stanem świadomości i małego bohatera, i małego widza. Uzupełniona projekcjami scenografia nie pozostawia wątpliwości, że jesteśmy we właściwym miejscu.

Również kostiumy dają poczucie bliskości postaci i ich realności. Wykorzystane do nich futra, a raczej strzępy futer nie pozostawiają wątpliwości, że mamy do czynienia z dzikimi zwierzętami. Biel zaś sal i postaci szpitalnych wypełnia bez reszty scenę i naszą tak wrażliwą na ból wyobraźnię. Biel tworzy rzeczywistość sceny.

Przedstawienie pełne dynamicznej muzyki i piosenek będących znakomitą częścią opowieści oraz tańca, który jest charakterystyką postaci, określa ich cechy i pokazuje intencje -zaprasza, pozwala zapomnieć otaczającą rzeczywistość i przenieść się na czas jakiś w świat przedstawiony. Osiąga więc to, o co w teatrze chodzi. Aktorzy włożyli kawał pracy pokazując, jak są sprawni w ruchu scenicznym, w tańcu, w śpiewie. Przedzierzgali się wielokrotnie w kolejne postaci.

I chociaż po premierze wyszli do widzów bardzo zmęczeni, wiemy, że takie - i tak dobrze przyjęte - przedstawienie to święto dla aktora.

Elżbieta Gargała
Tygodnik Wałbrzyski
4 czerwca 2013

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia

Faust
Tobias Kratzer
Nowy "Faust" z Opery Paryskiej 29 lis...