Kto buduje teatr?

"Garderobiany" - reż. Adam Sajnuk - Teatr Narodowy w Warszawie

Z numerowanego miejsca widać zaledwie wierzchołek góry lodowej, czyli Garderobiany w Teatrze Narodowym.

Kameralna przestrzeń wielkiego Teatru... surowe dekoracje nie stanowią wprowadzenia do fabuły... jedynie ta widownia „na scenie", która chcąc nie chcąc, staje się stroną w konflikcie, sprowadzonym do jednego, lecz najczęściej zadawanego na teatralnych deskach pytania „to be or not to be?".

„Garderobiany" to opowieść o życiu w/ i teatrze (niepotrzebne skreślić) ujęta w sposób otwarty, nienarzucający żadnej interpretacji. Przypominająca „Personel" Krzysztofa Kieślowskiego, którym reżyser pełnometrażowo debiutował. Ukazuje teatr od kuchni, widziany oczami tych, których my – widzowie – nie dostrzegamy.

Na afiszu sheakespeare'owski „Król Lear". W starej obskurnej garderobie Góru podrzędnej trupy teatralnej; stres, strach, wątpliwości. Sir nie zagra... a może jednak? W tej roli Jan Englert... mocna obsada aktorska jest niezwykłą siłą tego spektaklu. Tytułowy garderobiany grany przez Janusza Gajosa to postać z barwną przeszłością i jeszcze większą wiarą w uzdrawiającą moc Teatru. Na scenie brakuje mi tylko Edyty Olszówki, która choć wciela się w rolę Madge – inspicjentki – pojawia się zdecydowanie zbyt rzadko... na kilka chwil, znika zaś na kilkanaście.

Relacje zbudowane pomiędzy bohaterami są zawiłe, wybory nieoczywiste; pozostawiają widzom pole do interpretacji. Kto tak naprawdę buduje teatr: aktorzy, reżyser, a może... garderobiany? To praca czy sens życia? Co jeśli nie teatr?

Metoda prowadzenia spektaklu zaproponowana przez Adama Sajnuka sprawdza się i świetnie wpisuje w pointę płynącą z filmu Kieślowskiego „myśmy w szkole więcej rozmawiali o sztuce, niż oni (domyślnie: aktorzy) tu (domyślnie: w teatrze) mówią".

Garderobiany to spektakl, którego nie można zrecenzować... trzeba go zobaczyć.

Wioleta Rosłoniec
Dziennik Teatralny Warszawa
23 marca 2019
Portrety
Adam Sajnuk

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...