Kto chce zrozumieć, jak działa świat? - online - 23 i 24.01. 19.00

"28 dni" - reż. Kamila Siwińska - Teatr Polski w Poznaniu

Już w najbliższy weekend w sobotę i w niedzielę będzie można zobaczyć pierwszy spektakl, poza premierami grudniowymi, który grać będziemy on-line NA ŻYWO.

23 i 24 stycznia o godz. 19.00 na platformie VOD Teatru Polskiego w Poznaniu - vod.teatr-polski.pl - zobaczyć będzie można "28 dni" w reż. Kamili Siwińskiej.

Autorka, Olga Szylajewa, za sztukę „28 дней" / „28 dni", otrzymała w 2020 r. nominację do najważniejszej rosyjskiej nagrody artystycznej ЗОЛОТАЯ МАСКА / ZŁOTA MASKA przyznawanej przez Związek Działaczy Teatralnych Federacji Rosyjskiej oraz Ministerstwo Kultury Federacji Rosyjskiej w kategorii dramat/praca dramaturga.

Dodatkowo, spektakl „28 дней", wyprodukowany przez teatr dokumentalny театр.doc z Moskwy, otrzymał nominację w kategorii dramat/spektakl małej formy oraz nominację w kategorii dramat/praca reżysera dla Yurija Muravitskiego i Svetlany Mihalischevej.

Założeniami nagrody i festiwalu ZŁOTA MASKA są „pielęgnowanie i rozwój tradycji teatru rosyjskiego, promowanie najlepszych prac artystycznych w różnych dziedzinach sztuki teatralnej Rosji, określanie tendencji rozwoju współczesnego teatru oraz umacnianie jednorodnej przestrzeni kulturalnej i tworzenie warunków dla regularnej wymiany artystycznej".

Spektakl traktuje o 28 dniach kobiecego cyklu – o procesach, jakim podlegają kobiety, o biologii i o tym, jak są kobiety przez pryzmat
cyklu postrzegane. A wie to każda, która choć raz usłyszała, że jej zachowanie sterowane jest zmianami hormonalnymi. Każda, której wartość pomniejszana była tylko dlatego, że jest kobietą. Każda, która doświadczyła przemocy z tego samego powodu.

Reżyserka Kamila Siwińska stawia w swoim spektaklu pytania: W jakim stopniu kobieta zdeterminowana jest przez biologię? Gdzie kończy się dyktat hormonów? Czy biologiczny determinizm w równym stopniu dotyczy kobiet i mężczyzn? Czy cykl hormonalny u kobiet i legendarny męski testosteron mogą być usprawiedliwieniem czynów potępianych społecznie?

– A Tobie co? Okres masz? – znacie to zdanie? To pooglądajcie „28 dni"!!!

Tak o spektaklu pisała Aneta Kyzioł, (https://www.polityka.pl, 19 listopada 2019)

"Młoda autorka do opowieści o zmaganiach kobiet z owulacją, menstruacją i z mężczyznami (i stworzoną przez nich patriarchalną, opresyjną kulturą) zatrudnia protagonistkę (Ona), jej partnera (On) i chór uosabiający a to kobiecy cykl hormonalny, a to mądrości ludowe i spory tegoż dotyczące. Kamila Siwińska ten kosmos tematów upycha na małej scenie, w kameralnym, konwersacyjnym (choć są też momenty śpiewane) spektaklu, z żeńską obsadą, z jednym męskim wyjątkiem. W centrum znajduje się skręcająca się w bólach menstruacyjnych Ona (Monika Roszko), a wyjściowa kwestia brzmi: „Po co wydzieliny wystawiać na widok publiczny?". Pytanie to zadają kobiety i mężczyźni, z różnymi intencjami, lękami i podtekstem. Kobieca fizjologia, wciąż, mimo ostatnich zmian (m.in. w reklamach podpasek krew przestała już być niebieska...), pozostaje tematem tabu, powodem do wstydu, a także represji. Kobiecy ból często jest lekceważony lub wykorzystywany przeciw kobietom, np. PMS – zespół napięcia przedmiesiączkowego, który wszedł do seksistowskiego słownika i służy do neutralizowania gniewu kobiet, ot,  kierowane hormonami histeryczki... Albo znów ciche i pokorne znoszenie bólu miesiączkowego ma być synonimem kobiecości w ogóle. To spektakl edukacyjny, w dobrym znaczeniu tego słowa, i zobaczyć go powinny zdecydowanie nie tylko kobiety i dziewczyny, ale każdy, kto chce zrozumieć, jak działa świat."

Katarzyna Kamińska
Materiały Teatru Polskiego
19 stycznia 2021
Portrety
Kamila Siwińska

Książka tygodnia

Piękne zielone oczy
Wydawnictwo Czarne
Arnošt Lustig

Trailer tygodnia

Gdziekolwiek - wibracj...
Mariusz Kiljan
Wszędzie na świecie rodzimy się i umi...