Kto kogo?

"Blef" - reż. Marcin Perchuć - Teatr Kamienica, Warszawa

Zahukany pantoflarz Stanisław (Jan Wieczorkowski na zmianę z Michałem Rolnickim), kochliwy i zazdrosny Krzysztof (Kamil Kula/ Adam Serowaniec) i stary wyjadacz Władysław - ich szef (Marcin Perchuć/ Maciej Wierzbicki) mają dopiąć umowę z Jackiem, od której zależy ich przyszłość. Ale Jacek znika.

Zamiast z nim muszą się zmierzyć z tajemniczą negocjatorką Hanną (Katarzyna Ankudowicz/ Ilona Wrońska gra początkowo sztywną prawniczkę). Komedia korporacyjna Andrew Payne'a odsłania z satyrycznym zacięciem kulisy biznesowych negocjacji, w których zawsze chodzi o to samo: kto kogo (najdelikatniej mówiąc) przechytrzy.

Nie bez kąśliwości wobec zblazowanych menedżerów autor kreśli portrety walczących o przetrwanie autorów pewnego projektu, jednoczących siły przeciw jednej twardej kobiecie, w polskim tłumaczeniu obdarzonej znaczącym nazwiskiem Zimna. Towarzyszą temu podteksty męsko-damskie, ale ważniejsze od intrygi (dość wątłej) są portrety bohaterów, porządnie wyrysowane pod kierunkiem debiutującego w roli reżysera Marcina Perchucia. Jako przerywniki komentujące sceniczne zdarzenia wprowadzone zostały rapowane (ostre) kawałki z tekstami Emiliana Kamińskiego, które na premierze ze swobodą wykonywał Kamil Kula.

Tomasz Miłkowski
Przegląd
4 października 2019
Portrety
Marcin Perchuć

Książka tygodnia

Wybór opowiadań
Świat Książki w Warszawie
Edgar Allan Poe

Trailer tygodnia

„Tootsie" – reż. Magda...
Magdalena Piekorz
„Tootsie" jest to historia opowiadają...