Kto pierwszy zdobędzie AURORĘ?

20. Festiwal Prapremier. ODZYSKIWANIE.: 2021-10-01 - 2021-12-04

W ramach trwającego XX Festiwalu Prapremier „Odzyskiwanie" na bydgoskiej scenie Teatru Polskiego już w ten weekend (16 i 17.10.) białoruscy artyści wystąpią ze spektaklem „Radio Prudok". Przed nami także tydzień pokazów szkiców scenicznych finalistów pierwszej edycji międzynarodowego konkursu o AURORĘ. Nagrodę Dramaturgiczną Miasta Bydgoszczy. Nazwisko laureata poznamy 23 października podczas uroczystej gali w Pałacu w Ostromecku.

Kupałowcy to niezależna grupa teatralna, jaką utworzyli artyści byłego zespołu Narodowego Teatru im. Janki Kupały w Mińsku. Zespołu określanego jako „były", bo po ubiegłorocznych wyborach prezydenckich główna scena teatralna na Białorusi przestała praktycznie istnieć. Artyści się jednak nie poddają i robią wszystko, by podtrzymać najlepsze tradycje Teatru Kupałowskiego w nowej formie. Na bydgoskiej scenie białoruscy artyści wystąpią w spektaklu „Radio Prudok", którego scenariusz powstał na podstawie opublikowanego dziennika dozorcy Teatru Kupałowskiego, pisarza Andrieja Horwata.

Prapremiery w Bydgoszczy pierwszym festiwalowym pokazem białoruskiego spektaklu „Radio Prudok"

- Spektakl opowiada o poszukiwaniu siebie i przeprowadzce, powrocie do prostego życia. Wieś jest ukazana jako inna planeta, odrębny kosmos - czytamy w zapowiedzi sztuki.

Co ciekawe, spektakl „Radio Prudok", który został zrealizowany w Teatrze Kupałowskim w połowie 2018 r., nigdy jeszcze nie był pokazywany na żadnym festiwalu, zatem tym bardziej interesujące jest, jaki będzie odbiór sztuki na Festiwalu Prapremier 2021. A że sztuka ta wzbudza zainteresowanie publiczności potwierdza to fakt, że w ciągu niespełna dwóch lat spektakl zagrano blisko 80 razy w ramach tzw. poleskiego tournée (w miastach, jak: Brześć, Pińsk, Kalinowicze, Gomel).

Na Festiwalu Prapremier „Radio Prudok" będzie prezentowane dwukrotnie - w sobotę (16.10.) i niedzielę (17.10.) o godz. 16 - i tylko w tym drugim terminie zostało już kilkanaście ostatnich biletów, które można nabyć na www.teatrpolski.pl w zakładce „Kup bilet online" bądź w kasie teatru (wejście główne od ul. 20 stycznia 1920r.), która dziś czynna jest w godz. 14-18.

W sobotę, po premierze spektaklu, w Klubie „Mózg" festiwalowe afterparty: z koncertem wystąpi artysta białoruski o pseudonimie WhoTestDJ. Wstęp wolny.

Szkice pięciu finalistów konkursu o nagrodę AURORY 2021

Zaraz po weekendzie rozpoczyna się najważniejszy tydzień XX Festiwalu Prapremier, gdyż od poniedziałku odbywać się będą pokazy szkiców scenicznych pięciu finalistów AURORY:

- „Anty-Medea" Lasha Bugadze z Gruzji, reżyseria Radosław Rychcik (pokaz 18.10.2021, VI LO);
- „Matka Gorgiego" Leny Languszkowej z Ukrainy, reżyseria Anna Augustynowicz (19.10.2021 w Akademii Muzycznej);
- „Autobiografia na wszelki wypadek" Michała Buszewicza, reżyseria Paweł Łysak (20.10.2021 w Kinie Pomorzanin);
- „Nigdy nie widziałam gwiazd" Tijany Grumic z Serbii, reżyseria Iga Gańczarczyk (21.10.2021 w I LO)
- „Dark room" Mikity Iljinczyka ze stolicy Białorusi, reżyseria Klaudia Hartung-Wójciak (22.10.2021 na UKW).

Każdy z pokazów zaczyna się o godz. 19, bilety (10 zł) na www.bilety-tpb.pl i w kasie teatru.

Zwycięski tekst wybierze Kapituła w składzie: Swiatłana Aleksijewicz - pisarka białoruska, laureatka Nagrody Nobla, Davit Gabunia, Julia Holewińska, Marius Ivaskevicius - wybitny dramatopisarz litewski, Agnieszka Lubomira Piotrowska.

Tymczasem bydgoski Teatr Polski w mediach społecznościowych zaprezentował tegoroczną statuetkę Aurory. Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy, którą zaprojektowała Malwina Konopacka.

Punktem kulminacyjnym będzie sobotni wieczór (23.10.2021) w Pałacu w Ostromecku, gdzie o godz. 19 rozpocznie się gala wręczenia AURORY. Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy. Nagroda główna to 50.000 zł. Nagrody dodatkowe dla finalistów przyzna partner konkursu - Stowarzyszenie Autorów ZAIKS.

Justyna Tota
Express Bydgoski
15 października 2021

Książka tygodnia

Trailer tygodnia

"Dziady" - reż. Maja K...
Maja Kleczewska
Dziady anno domini 2021 będą przedsta...