Kto podał jej pomocną dłoń?

Rozmowa z Katarzyną Figurą

Katarzyna Figura znalazła się na zakręcie. W życiu prywatnym i w pracy. Podobno między aktorami w pracy nie ma przyjaźni. Jednak ona ją znalazła... Właśnie Krystyna Janda podała jej rękę i zaproponowała zagranie monodramu "Kalina" o Kalinie Jędrusik w Teatrze Polonia.

Jeszcze kilkanaście miesięcy temu nikt nie miał wątpliwości, że Katarzyna Figura (51) na stałe wróciła na polską scenę i ekrany. Mnożyły się propozycje, nieustannie była zajęta. Jeśli akurat nie miała prób w teatrze, to zajęcia na planie filmowym.

- Widać było, że Kaśka znów żyje, jest pełna radości, bo praca jest jej motorem napędowym - mówi jej przyjaciółka.

Widzowie już przestali ją kojarzyć wyłącznie z wcieleniami pięknych, seksownych, przebiegłych, ale czasem mało rozgarniętych kobiet.

Jej bohaterkami stały się eleganckie i dojrzałe kobiety. Złapała wiatr w żagle, bo otrzymywała ciekawe propozycje, czuła się potrzebna i doceniana. Wydawało się, że powodzenie w życiu zawodowym pokrywa się ze szczęściem w życiu prywatnym.

Przez lata pojawiała się na salonach uśmiechnięta, trzymając za rękę męża, Kaia Schoenhalsa. Wyglądali na zgodne i szanujące się małżeństwo. Prawda, jak wiemy, okazała się brutalnie inna...

Aktorka w końcu nie wytrzymała i w pamiętnym wywiadzie przyznała się, że przez 12 lat była poniżana i bita przez męża. Katarzyna Figura była już u kresu, musiała to z siebie wyrzucić, nie licząc się z konsekwencjami tak odważnego wyznania.

Pani Katarzyna niemal z dnia na dzień przestała pracować. - Gram teraz mniej. Nałożyło się kilka sytuacji. Jesienią nowy dyrektor Teatru Dramatycznego, w którym grałam od siedmiu lat, zdjął z afisza prawie cały nasz repertuar. Telewizja przerwała kontynuację zdjęć do serialu "Wszystko przed nami". W filmie reżyserzy jakoś nie mają na mnie pomysłu. Wszystko to dziwne, bo właśnie w październiku ubiegłego roku zostałam nagrodzona za wybitne osiągnięcia aktorskie w filmie polskim na festiwalu we Wrocławiu - opowiada ze smutkiem.

Szczęśliwie są jeszcze ludzie, którzy potrafią docenić kunszt aktorski pani Katarzyny. Właśnie Krystyna Janda (61) podała jej rękę i zaproponowała zagranie monodramu "Kalina" o Kalinie Jędrusik w Teatrze Polonia. - Krystyna jest niesamowita. Natychmiast zdecydowała, że na monodram daje mi dużą scenę swojego Teatru Polonia - opowiada wzruszona aktorka.

Ten gest przywrócił jej wiarę w ludzi. W to, że znów będzie mogła spełniać swoje zawodowe marzenia na scenie i przed kamerą.

(–)
Świat & Ludzie
5 lipca 2013
Portrety
Katarzyna Figura

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...