Kto wysłucha ich smutnej historii...

"Czarne ptaki Białegostoku" - reż. Eric Bass - Białostocki Teatr Lalek

Któż nigdy nie przechadzał się parkiem, obok Białostockiego Teatru Lalek? Nie widział czarnej chmury Ptaków, nie słyszał Ich krakania, trzepotu czarnych skrzydeł? Mało kto jednak zastanowił się, czy aby na pewno jest to zwyczajny ptasi gwar... Czy aby owe Ptaki nie chcą przypadkiem czegoś nam powiedzieć?

Takie pytania zadał sobie Eric Bass, światowej sławy amerykański reżyser, kiedy kilka lat temu spacerował po wspomnianym parku. Przystanął. Wsłuchał się. I usłyszał. Niezwykłą historię polskich Żydów, których dusze, pomimo śmierci lub wypędzenia, nie mogły opuścić swego miasta, Białegostoku. Zostały tu, czekając, aż ktoś Ich wysłucha. I tak się stało…

Historia reżysera posłużyła za kanwę jego scenariusza. Oto bowiem w Białymstoku pojawia się młoda Amerykanka żydowskiego pochodzenia, Henny, która przyjeżdża na spotkanie ze swoim polskim kolegą, Jankiem. Początkowo jej pobyt ma charakter iście rozrywkowy – oboje z Jankiem interesują się tańcem i nim właśnie planują się zająć. Wszystko jednakże zmienia z chwilą, gdy Henny wchodzi do Parku. Ptaki bowiem rozpoznają ją, jako kogoś, kto wysłucha ich smutnej historii…

Spektakl, będący wynikiem współpracy Białostockiego Teatru Lalek z amerykańskim Sandglass Theater, opowiada o trudnych relacjach polsko-żydowskich w okresie 1906-1968, ale także o relacji człowieka do historii w ogóle. Czy przeszłość naszego kraju jest również naszą przeszłością? Czy jesteśmy odpowiedzialni za czyny naszych przodków? A może historia sprzed naszych narodzin zupełnie nas nie dotyczy. Na te pytania starają się odpowiedzieć twórcy najnowszej premiery BTL.
Przepiękne lalki, klimatyczna muzyka i oryginalna choreografia składają się na niepowtarzalną atmosferę spektaklu, gdzie przeszłość miesza się z teraźniejszością, a rzeczywistość z magią.

Po obejrzeniu przedstawienia zapewne trudno będzie przejść obok rozkrzyczanych Ptaków, zgromadzonych na drzewach pobliskiego parku, obojętnie. Kto wie? Może warto przystanąć i wsłuchać się w Ich historię. W historię Czarnych Ptaków Białegostoku.

(-)
Materiały Teatru
29 marca 2012

Książka tygodnia

Aurora 2023. Sztuki finałowe/final list
Miejski Dom Kultury i Teatr Polski w Bydgoszczy
pod redakcją Davita Gabuni, Julii Holewińskiej, Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej

Trailer tygodnia

Czarna Maska
Georg Zlabinger
Krzysztof Penderecki - „Czarna Maska”...