Kto wyśpiewa Jonaszka?

Ruszył nabór do Konkursu Piosenki Aktorskiej im. Jonasza Kofty

Ten konkurs to propozycja dla młodych aktorów i wokalistów, którzy wiążą swoją przyszłość ze śpiewem. Od dziś mogą zgłaszać się do II Konkursu Piosenki Aktorskiej im. Jonasza Kofty, organizowanego przez Teatr Muzyczny w Łodzi. Na zwycięzców czekają nagrody pieniężne i festiwalowy występ. Nazwiska nagrodzonych poznamy w czasie Festiwalu OFF-Północna w kwietniu przyszłego roku.

 

– Konkurs organizujemy po raz drugi. W zeszłym roku napłynęło do nas kilkadziesiąt zgłoszeń z całego kraju, a w drugim etapie zmierzyło się szesnastu wykonawców: wokalistów i grup wokalnych – mówi Krzysztof Wawrzyniak, kierownik artystyczny Festiwalu OFF-Północna, pomysłodawca konkursu.

– Ogromne zainteresowanie ze strony uczestników i świetny poziom artystyczny zgłoszonych propozycji sprawiły, że chcemy rozwijać konkurs i nadać mu ogólnopolski rozmach – wyjaśnia.

Od tej edycji młodzi aktorzy i wokaliści powalczą nie tylko o nagrody pieniężne, ale również o statuetkę Jonaszka, ponieważ konkurs zyskał imię Jonasza Kofty.

– Jego ponadczasowe teksty zachwycają kolejne pokolenia odbiorców i inspirują młodych wykonawców. Kto z nas nie zna piosenek „Pamiętajcie o ogrodach", „Nie, nie możesz teraz odejść", czy „Jej portret" – przypomina Krzysztof Wawrzyniak.

Konkurs ma charakter ogólnopolski, a organizatorzy zapraszają do udziału wyszkolonych aktorów i wokalistów w wieku od 19 do 30 lat. Na mailowe zgłoszenia jest czas do 31 marca 2019 r. Na adres jchs@teatr-muzyczny.lodz.pl oprócz formularzy pobranych ze strony www.offpolnocna.com, przesłać należy linki do wideo z nagraniem wykonania dwóch piosenek: dowolnie wybranej oraz utworu autorstwa patrona konkursu – Jonasza Kofty.

Zgłoszenia poddane zostaną wstępnej selekcji. Wybrana grupa uczestników przyjedzie do Łodzi, żeby zmierzyć się w drugim etapie, czyli wystąpić przed jurorami na scenie Teatru Muzycznego. Przewodzić będzie im Wojciech Kościelniak – reżyser spektakli muzycznych i wybitny śpiewający aktor. W gronie oceniających znajdą się też: Konrad Imiela – aktor i reżyser, kompozytor oraz autor tekstów, dyrektor wrocławskiego Capitolu; Zbigniew Macias – solista operowy, reżyser, dyrektor artystyczny Teatru Muzycznego w Łodzi; Beata Olga Kowalska – uznana aktorka i wokalistka oraz Krzysztof Wawrzyniak – kierownik artystyczny Festiwalu OFF-Północna.

Jury zdecyduje czyje umiejętności wokalne i interpretacyjne są największe, a trzech laureatów, którzy zdobędą ich uznanie wystąpi 28 kwietnia przed finałowym spektaklem festiwalu OFF-Północna. Przewidziane są też nagrody pieniężne: zwycięzca otrzyma 3 000 złotych, zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca odpowiednio 2 000 i 1 000 złotych.

Sam festiwal, którego trzecia edycja odbędzie się w dniach 23-28 kwietnia 2019 roku to pierwszy w Łodzi przegląd małych form dramatyczno-muzycznych. Wydarzeniem tym Teatr Muzyczny rozbudowuje swój repertuar o niezależne i niezwykle różnorodne produkcje w wykonaniu grup z całej Polski. W programie przyszłorocznej edycji znajdą się między innymi: „Kochanie, zabiłam nasze koty" według powieści Doroty Masłowskiej w reżyserii Rafała Dziwisza czy „Tam, gdzie wzrok nie sięga", ukraińskiego teatru NAVPAKY z Gdańska.

Kontakt prasowy:
Joanna Karpińska
Biuro prasowe Festiwalu OFF-Północna
501 738 565

Joanna Karpińska
Materiał organizatora
5 stycznia 2019
Portrety
Jonasz Kofta

Książka tygodnia

Biała jak mleko, czerwona jak krew
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Alessandro D'Avenia

Trailer tygodnia

Romans wschodni
Victoria Vatutina i Olga Bilas
Koncert spina w harmonijną całość kla...