Kto zdobędzie Nagrodę im. Cybulskiego?

Wśród nominowanych absolwenci krakowskiej PWST

Aż troje absolwentów krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej zostało nominowanych do prestiżowej Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego za filmowe osiągnięcia w minionym roku. Kto ją zdobędzie - przekonamy się 21 stycznia.

Wśród nominowanych, którzy ukończyli PWST w Krakowie, znaleźli się: Joanna Kulig [na zdj.] za film "Sponsoring" w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej, Piotr Głowacki za "80 milionów" Waldemara Krzystka i Marcin Kowalczyk za "Jesteś Bogiem" Leszka Dawida. Prócz mocnej ekipy z Krakowa o Nagrodę im. Cybulskiego powalczą także Agnieszka Grochowska za role w filmach: "Bez wstydu" Filipa Marczewskiego i nominowanego do Oscara "W ciemności" Agnieszki Holland oraz Julia Kijowska także także za rolę w filmie "W ciemności".

W tej grupie z pewnością nie będzie przegranych, bo każdy z młodych artystów prezentuje w wymienionych filmach imponujący wachlarz aktorskich umiejętności.

Kontrowersyjna rola Joanny Kulig w "Sponsoringu" wywołała poruszenie nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Aktorka doskonale oddała złożony charakter młodej studentki Alicji, która decyduje się na seks z mężczyznami... za pieniądze.

Udany rok zaliczyła też Agnieszka Grochowska. Zagrała w dwóch głośnych filmach. U Agnieszki Holland stworzyła poruszająca kreację Żydówki Klary Keller, ukrywającej się w lwowskich kanałach, a w filmie "Bez wstydu" Filipa Marczewskiego zagrała Ankę. Zagubioną bohaterkę łączy dwuznaczna relacja z jej własnym bratem.

Za kreację w filmie Agnieszki Holland doceniono również Julię Kijowską, która zagrała postać Chai.

W wyścigu po nagrodę będą się także liczyć panowie. Piotr Głowacki zagrał w "80 milionach" postać Stanisława Sobczaka, kapitana SB i był już za tę rolę nominowany do Złotych Kaczek. Nagrodę tę otrzymał jednak Marcin Kowalczyk, który błysnął aktorskim talentem w "Jesteś Bogiem".

Młody aktor zmierzył się w filmie Leszka Dawida z legendą polskiego hip-hopu, liderem zespołu Paktofonika - "Magikiem", którego muzyczna i życiowa droga zakończyła się tragicznie.

Jak widać, członków kapituły przyznających Nagrodę im. Cybulskiego czeka naprawdę trudny wybór.

Urszula Wolak
Dziennik Polski online
10 stycznia 2013

Książka tygodnia

Wybór opowiadań
Świat Książki w Warszawie
Edgar Allan Poe

Trailer tygodnia

Zielona granica
Agnieszka Holland
Po przeprowadzce na Podlasie psycholo...