Ku pokrzepieniu serc

"Henryk Sienkiewicz. Greatest Hits" - reż. Krzysztof Materna - Teatr Bagatela w Krakowie

Krzysztof Materna wziął się za Sienkiewicza ku pokrzepieniu serc. Premiera w Bagateli. „Kmicic sprząta trupa Janka Muzykanta, Staś i Nel spotykają Latarnika, a Neron śpiewa „Ogrzej mnie" przed pożarem Rzymu" – tak Teatr Bagatela zapowiada swój najnowszy spektakl. „Henryk Sienkiewicz. Greatest Hits" w reżyserii Krzysztofa Materny to sylwestrowa propozycja Bagateli.

Sienkiewiczowskie lektury pisane ku pokrzepieniu serc, znowu podniosą nas na duchu, a na pewno rozśmieszą, bo za scenariusz i reżyserię wziął się Krzysztof Materna, co zapowiada nietuzinkowe odczytanie znanych tytułów.

„Kmicic sprząta trupa Janka Muzykanta, Staś i Nel spotykają Latarnika, a Neron śpiewa „Ogrzej mnie" przed pożarem Rzymu" – zapowiada teatr. - „Zobaczymy też pojedynek Zbyszka z Bogdańca z krzyżakiem na topory, nauczymy się wbijać na pal i własnym ciałem łupać orzechy".

„Henryk Sienkiewicz. Greatest Hits" nie ma być brykiem z lektur szkolnych, choć, jak zaznaczają twórcy, znajomość podstawowych dzieł noblisty będzie niezwykle pomocna przy obiorze spektaklu. Nie będzie to bowiem dosłowna inscenizacja dział Sienkiewicza, a ich interpretacja w duchu montypythonowskim. W widowisku Materny sienkiewiczowscy bohaterowie płynnie mieszają się między sobą, śpiewając piosenki do słów Macieja Stuhra i muzyki skomponowanej przez Janusza Stokłosę i Wojciecha Kilara.

- Oto historia Polski według Henryka Sienkiewicza, specjalisty od optymizmu, w której Polacy przeglądają się jak w lustrze, stając się Rzymianami, walcząc pod Grunwaldem, rozpaczając nad losem biednego Janka Muzykanta i pijąc wódkę z rubasznym Zagłobą. Wszystko dzieje się tu naraz, wszystko się miesza, tworząc zupełnie wariacki kolaż, który dystansuje widzów od sztywnego myślenia o patriotyzmie i narodowych świętościach – zapowiada Krzysztof Materna, reżyser i autor scenariusza, wcielający się w spektaklu w postać Henryka Sienkiewicza.

„Henryk Sienkiewicz. Greatest Hits" to zbiór scen i scenek, w których sienkiewiczowscy bohaterowie, powołani - zdystansowanym a zarazem pełnym sympatii do nich - poczuciem humoru Materny, tworzą barwny, poprzebierany korowód. A wszystko to w klimacie montypythonowskiego absurdu.

Na scenie wystąpią Anna Branny, Natalia Hodurek, Izabela Kubrak, Kamila Pieńkos, Justyna Schneider, Magdalena Wolańska, Krzysztof Bochenek, Przemysław Branny, Marcin Kobierski, Tomasz Lipiński, Wojciech Leonowicz, Krzysztof Materna, Maciej Sajur i Marcel Wiercichowski.

Spektaklem Teatr Bagatela pożegna stary rok i rozpocznie nowy. „Henryk Sienkiewicz. Greatest Hits" będzie grany przedpremierowo na Dużej Scenie przy Karmelickiej od 30 grudnia, w sylwestrowy wieczór najnowszy spektakl Bagateli będzie można zobaczyć o godz. 19.00 i 22.00. Premiera przedstawienia 2 stycznia.

Anna Piątkowska
Dziennik Polski
30 grudnia 2021

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia