Kulisy powstawania spektaklu

"Czego nie widać" - reż. Adam Biernacki - Teatr C. K. Norwida w Jeleniej Górze

W Teatrze im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze trwają (i trwają...) niekończące się próby do nowego przedstawienia „Czego nie widać" na podstawie sztuki Michaela Frayna, w reżyserii Adama Biernackiego.

Jeśli zespół aktorski zdoła w porę przechwycić koncepcję Reżysera, a ten na tyle skutecznie poprowadzi go, żeby swoje zamiary zaimplementować, premiera spektaklu odbędzie się – i póki co wszystko na to wskazuje – 2 stycznia 2016 r. na Dużej Scenie Teatru.

No bo jak zrobić super premierę, kiedy rok budżetowy dobiegł końca? Może ukraść? Albo zebrać byle co i wmówić wszystkim, że jest super? Albo nie! Lepiej ściągnąć aktorkę z Niemiec – no trudno, że słowa nie umie po polsku... Będzie ekstra! Niech przywiezie ze sobą dekorację, tu i tam się podmaluje, podklei i będzie jak znalazł! Ot i mamy – coś z niczego! Może nikt się nie zorientuje, może nikt nie zauważy? No bo co by zobaczył, gdyby ujrzał to, CZEGO NIE WIDAĆ?

Spektakl – zgodnie z zamysłem reżyserskim, który oby się spełnił – odsłoni przed widzem kulisy powstawania produkcji artystycznej, a konkretniej – wciągnie go w samo centrum wszelkich możliwych zawirowań, jakie zawsze towarzyszą powstawaniu przedstawienia. Widz – odwrotnie niż za-zwyczaj – zasiądzie na tyłach scenografii i oswajając się z pejzażem kulis, doświadczy tego, czego nie widać podczas klasycznego oglądania seansu, gdy wszystko wydaje się być z góry zaplanowane i dopięte na ostatni guzik. A tak nie jest – konstrukcja scenograficzna to idealna zasłona dla ukrycia zakulisowego rozgardiaszu w produkcji scenicznej.

Konflikty, nieporozumienia, niedopowiedzenia scenariuszowe, niezdrowa rywalizacja, wreszcie niekontrolowane mieszanie spraw pry-watnych z sytuacjami scenicznymi to zjawiska typowe, wpisane w ryzyko pracy artystycznej, nad którymi musi zapanować „kierownik wycieczki". Czy zapanuje? Próby wciąż trwają – i oby zakończyły się przed 2 stycznia...

(-)
Materiał Teatru
24 grudnia 2015
Portrety
Adam Biernacki

Książka tygodnia

Nice, cosie i duchy. Eseje o sztuce
Pewne Wydawnictwo
Michał Krawczyk

Trailer tygodnia