Kultura bez granic

Warszawskie Targi Książki

"Kultura bez granic" - premiera książki kontynuującej debaty i dyskusje Europejskiego Kongresu Kultury już 16 maja podczas IV Warszawskich Targów Książki

Zapowiadana, dwujęzyczna publikacja przedstawiająca i rozwijająca kluczowe tematy, zjawiska i wydarzenia Europejskiego Kongresu Kultury we Wrocławiu, jednego z najważniejszych wydarzeń w ramach Polskiej Prezydencji w Radzie UE, będzie miała swoją premierę podczas IV Warszawskich Targów Książki (16-19 maja, Stadion Narodowy, stoisko Narodowego Instytutu Audiowizualnego nr 19/D2).

Europejski Kongres Kultury, który odbył się we wrześniu 2011 roku we Wrocławiu, był jednym z najważniejszych wydarzeń Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji. To wielowątkowe i wielopłaszczyznowe spotkanie znakomitych twórców, polityków, filozofów i działaczy z różnych stron świata i różnych pokoleń, było miejscem debaty nad stanem kultury europejskiej w XXI wieku i perspektywami jej rozwoju. Kongres przekroczył jednak granice typowej konferencji, stał się znaczącą platformą wymiany idei i ich prezentacji poprzez projekty łączące media, dyscypliny i doświadczenia.

16 maja podczas IV Warszawskich Targów Książki (16-19 maja, Stadion Narodowy) na stoisku Narodowego Instytutu Audiowizualnego (stoisko nr 19/D2) premierowo zaprezentowana zostanie publikacja "Kultura bez granic. Europejski Kongres Kultury", kontynuująca i pogłębiająca rozważania i debaty podjęte podczas Kongresu.

Książka nie tylko zachowuje ślad po najważniejszych intelektualnych i artystycznych momentach tego wydarzenia, ale przede wszystkim poszerza refleksję nad stanem europejskiej kultury, którą Kongres wywołał, o kluczowe zjawiska i tematy wyznaczające pole codziennego uczestnictwa w kulturze. Książka jest więc przede wszystkim wielowątkową kompilacją tekstów, relacji, wywiadów, materiałów graficznych i artystycznych, atrakcyjną dla czytelnika zainteresowanego przemianami zachodzącymi w kulturze europejskiej w ostatnich latach, niezależnie od tego, czy uczestniczył on w samym wydarzeniu.

Bogata i atrakcyjna graficznie książka pozwoli w oryginalny i przyjazny dla odbiorcy sposób przedstawić złożone, nierzadko trudne zagadnienia z pogranicza socjologii, polityki, filozofii czy sztuki. W publikacji znalazły się m.in. teksty autorstwa Zygmunta Baumana, Paula Scheffera, Guya Sormana, Andrzeja Ledera, Edwina Bendyka, Julii Rowntree, Stacha Szabłowskiego; eseje, wykłady, rozmowy, krótkie formy artystyczne, zdjęcia i prace graficzne. Publikacja jest zbiorem wyselekcjonowanych treści (część z nich zamówiona była specjalnie do wydawnictwa), które dzięki dwujęzycznemu wydaniu będą dostępne zarówno w polskiej jak i angielskiej wersji językowej. Wśród materiałów przygotowanych wyjątkowo na potrzeby wydawnictwa znalazły się m.in. wywiady: ze słynnym filozofem - Giannim Vattimo, z Jonathannem Millsem - szefem międzynarodowego festiwalu teatralnego w Edynburgu, z Brianem Eno - znanym na całym świecie kompozytorem, producentem muzycznym i artystą rockowym, a ponadto esej prof. Anny Zeidler-Janiszewskiej stanowiący podsumowanie debat Kongresu, tekst wybitnej pisarki Dubravki Ugrešić czy komiks egipskiego streetartowca Ganzeera.

Istotnym uzupełnieniem lektury jest DVD z reportażami Maksa Cegielskiego i Anny Zakrzewskiej z wydarzeń kulturalnych realizowanych w miastach Polski w ramach Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011, w tym także z Europejskiego Kongresu Kultury.

Po zakończeniu Warszawskich Targów Książki, "Kultura bez granic. Europejski Kongres Kultury" będzie dostępna w księgarni internetowej NInA (www.nina.gov.pl).

Podczas Warszawskich Targów Książki na stoisku Narodowego Instytutu Audiowizualnego (nr 19/D2) będzie można nabyć ponadto atrakcyjne wydawnictwa DVD i CD, m.in. cieszącą się niesłabnącą popularnością serię Polskiej Szkoły Dokumentu, rejestracje spektakli teatralnych i operowych, wśród nich choćby głośny spektakl Grzegorza Jarzyny "2007: Macbeth" czy wydawnictwa muzyczne Instytutu. Przedpremierowo dostępna będzie także nowa płyta Marcina Maseckiego "POLONEZY", która 17 maja ukaże się nakładem Lado ABC i NInA. Wszystkie wydawnictwa NInA podczas targów będzie można nabyć z 15 procentową zniżką. Książkę "Kultura bez granic. Europejski Kongres Kultury" studenci będą mogli kupić z 20 procentowym rabatem.

Więcej na www.nina.gov.pl

(-)
Materiał Organizatora
16 maja 2013

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...