Kulturalny rozkład jazdy

Teatr Stary w Lublinie

Transmisje spektakli z nowojorskiej Metropoliitan Opera, koncert diwy Półwyspu Iberyjskiego Luz Casal, spektakle Teatru Poloniia i Teatru Dramatycznego. To wszystko zimą i wiosną w teatrze przy ul. Jezuickiej 18. Ramowy plan pozostaje bez zmian. W poniedziałki Teatr Stary zaprasza na projekcje filmowe, we wtorki na debaty i dyskusje, w środy na koncerty, w piątki i soboty na spektakle, a w niedziele szykuje atrakcje dla dzieci.

Widownia w Teatrze Starym liczy tylko 165 miejsc, więc bilety trzeba kupować ze znacznym wyprzedzeniem. Na większość znanych spektakli czy koncertów gwiazd jak np. Ireny Santor, która wystąpi w Lublinie 7 stycznia, wszystkie miejsce są już zajęte.

- Ale jeśli rezerwacje nie zostają wykupione, dzwonimy do osób, które zapisały się na listę rezerwową - zapewnia Karolina Rozwód, dyrektor Teatru Starego. - Czasem też, gdy jest duże zainteresowanie powtarzamy dane wydarzenie. Tak będzie w przypadku koncertu Luz Casal z Hiszpanii, która wystąpi u nas 11 i 12 kwietnia.

Na listę rezerwową muszą się zapisywać wszyscy ci, którzy chcą 24 stycznia zobaczyć "Pożar w burdelu" Teatru WaRSawy (starania, by najsłynniejsza warszawska grupa teatralno-kabaretowa wystąpiła w Lublinie trwały rok), czy też "Rzecz o banalności miłości" Teatru Dramatycznego (20 lutego).

Od stycznia w teatrze przy ul. Jezuickiej regularnie będzie gościć opera. Na dużym ekranie, w jakości HD.

- O podpisanie umowy z Metropolitan Opera [na zdjęciu: "Carmen"]staraliśmy się od bardzo dawna. Nie było to łatwe, bo nowojorska opera ma bardzo wyśrubowane oczekiwania techniczne, ale w końcu się udało - mówi Karolina Rozwód.

Bilety na transmisje z Nowego Jorku kosztują: 50 zł (ulgowe 40 zł), a karnet na osiem transmisji: 320 i 240 zł.

Znacznie mniej, bo tylko 8/10 zł zapłacimy za bilety na poniedziałkowe projekcje filmowe (zawsze o godzinie 18). W repertuarze obok dobrej klasyki wiele nowości. I tak 12 stycznia "Ziarno prawdy" Borysa Lankosza, 19 stycznia nagrodzony Złotą Palmą w Cannes "Zimowy sen", 9 lutego "Nauka spadania", 16 lutego "Małe stłuczki", 2 marca

"Walentyna", 9 marca "Ida", a 23 marca "Mama" Xaviera Dolana.

Za darmo można natomiast wziąć udział we wtorkowych spotkaniach z cyklu "Bitwa o literaturę" (bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie teatru). Na początku przyszłego roku gośćmi Krzysztofa Vargi, Grażyny Lutosławskiej i Łukasza Drewniaka będą m.in.:

*Borys Lankosz (13 stycznia)

*Sławomir Shuty (20 stycznia)

*Sylwia Hutnik (27 stycznia)

*Gaja Grzegorzewska (3 luty)

*Olga Tokarczuk (17 lutego)

*Jacek Dehnel (17 marca)

*Andrzej Stasiuk (24 marca)

(-)
Materiał Teatru
3 stycznia 2015

Książka tygodnia

Piękne zielone oczy
Wydawnictwo Czarne
Arnošt Lustig

Trailer tygodnia

Gdziekolwiek - wibracj...
Mariusz Kiljan
Wszędzie na świecie rodzimy się i umi...