Kurtyna będzie wielkim obrazem

Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku

Kolorowy obraz pełen alegorii pojawi się na kurtynie w nowym gmachu przy ul. Kalinowskiego. Urząd marszałkowski ogłosił właśnie przetarg na wykonanie tej pracy

- Obraz pojawi się jeszcze w tym roku - mówi Ireneusz Domański, dyrektor biura inwestycji. Natomiast dach opery ozdobi czterotonowa rzeźba.

Projekt kurtynowego malowidła i rzeźby ma u siebie w gabinecie dyrektor biura inwestycji w urzędzie marszałkowskim.

- Na wykonanie obrazu na kurtynie ogłosiliśmy właśnie przetarg, ale to tylko formalność. Zamierzamy udzielić zamówienia znanemu artyście Józefowi Olbińskiemu, który jest autorem projektu - informuje Ireneusz Domański. - Ta wersja obrazu została uzgodniona z głównym projektantem opery profesorem Markiem Budzyńskim - dodaje dyrektor biura inwestycji.

Samo malowidło jest pełne alegorii. Krzyczące drzewa, do tego łabędzie, które widzą, słyszą i klaszczą. - Kiedy zaczynamy się przyglądać, można odczytać wiele skojarzeń. Każdy może mieć inne - dodaje Ireneusz Domański. W nowej operze około 30-metrowa kurtyna przeciwpożarowa już wisi. Teraz trzeba wykonać zdjęcie obrazu i odwzorować go na folii samoprzylepnej. Zostanie ona przyklejona jeszcze w tym roku.

Natomiast w przyszłym roku, już po zakończeniu prac wewnątrz gmachu, na dachu opery pojawi się czterotonowa żeliwna rzeźba. Na szczyt budynku wyniesie ją specjalny dźwig.

- Rzeźba będzie miała około dwóch metrów wysokości. Oficjalnie mówimy, że jest to głowa kompozytora - dodaje Domański. Niektórym przypomina patrona dawnego amfiteatru.

Na górnym zdjęciu żeliwna rzeźba, która w przyszłym roku stanie na dachu budowanej opery. Będzie ważyła cztery tony. Niektórym rzeźba przypomina patrona dawnego amfiteatru -Czesława Niemena

Marta Gawina
Kurier Poranny
21 lipca 2011

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia