Kutno będzie miało swoją teatralną scenę

Kutnowski Dom Kultury bierze udział w programie Teatr Polska

Kutnowski Dom Kultury bierze udział w programie Teatr Polska. Dzięki temu miłośnicy Melpomeny z Kutna będą mogli oglądać spektakle z najwyższej półki.

Na początek "Darkroom" Rujany Jeger w reżyserii Przemysława Wojcieszka. Jest to produkcja Teatru Polonia firmowanego nazwiskiem Krystyny Jandy. Wystąpią: Maria Seweryn, Arkadiusz Janiczek, Jerzy Łapińsld, Rafał Mohr i Karol Wróblewski.

"Darkroom" to mroczny labirynt, w którym nie wiadomo jak się poruszać. Przemysław Wojcieszek przeniósł akcję powieści do Polski, historie jej bohaterów zderzył z problemami młodych i starych Polaków. Poplątane historie rodzinne, tematy tabu, bolesne doświadczenia, brak miłości. 

- Spotykałam się z tym spektaklem sporadycznie podczas prób, od czasu do czasu i z mieszanymi uczuciami. Ćwiczyłam własną niecierpliwość i przyzwyczajenia, które wyrobiłam w sobie przez długie trzydzieści łat teatralnych zmagań, uderzałam sama siebie po łapach, kiedy chciałam ingerować, powtarzałam sobie, że twórcy, a przede wszystkim młodzież teatralna musi się wypowiedzieć "niepohamowanie" wedle własnego gustu, sumienia i przekonań - mówi Krystyna Janda, wybitna polska aktorka, a obecnie dyrektor Teatru Polonia. Tłumaczy, że cale jej życie zawodowe upływało pod pręgierzem cenzury, czego wręcz nienawidziła. Stąd też bierze się jej obrzydzenie do jakiejkolwiek ingerencji w sztukę teatralną. Dlatego w przypadku "Darkroom" pozostawiła wolną rękę twórcom. 

- Dostajecie tekst, który jest jakby zapisem chwili, szczerym, zrobionym z potrzeby, bo to wiem, na ile jest uniwersalny i jak długo będzie aktualny tego nie wiem, tego pewnie nie wie nikt. Ale spektakl trwa też chwilę, jak wiemy. Pozostaje we wspomnieniach tych, którzy widzieli któryś z wieczorów.... Mam nadzieję, że tego rodzaju współczesny, aktualny, gorący jeszcze tekst, który nawet nie ostygł po "wyjęciu z piekarnika" potrzebny jest nam wszystkim, po to choćby żeby nas sprowokować do myślenia - zachęca do obejrzenia przedstawienia Krystyna Janda. 

Czy warto? W 2006 r. "Darkroom" zdobył główną nagrodę na Festiwalu Teatrów Europy Środkowej - "Sąsiedzi" w Lublinie. Na szczycie znalazł się również podczas X Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii Talia 2006 w Tarnowie. 

"Darkroom" to pierwszy spektakl w Kutnie w ramach programu Teatr Polska. Dzięki niemu teatry otrzymują dofinansowanie na wystawianie swych produkcji w wielu miastach, w których nie działają stałe, zawodowe zespoły aktorskie. Jest to inicjatywa Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, która wciela w życie Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. 

Spektakl "Darkroom" na scenie Kutnowskiego Domu Kultury zobaczymy 16 września o godz. 18.00. Cena biletu 25 zł (sprzedaż i rezerwacja w kasie KDK).

(-)
Tygodnik Płocki
16 września 2009

Książka tygodnia

Nice, cosie i duchy. Eseje o sztuce
Pewne Wydawnictwo
Michał Krawczyk

Trailer tygodnia