Kwietniowe pokazy

„Katyń. Teoria barw" w Teatrze Polskim w Bydgoszczy

Kwietniowy repertuar w Teatrze Polskim otworzy spektakl „Katyń. Teoria barw" w reżyserii Wojciecha Farugi. Na spektakl zapraszamy 2 kwietnia (sobota) o godz. 19.00 oraz 3 kwietnia (niedziela) o godz.16.00.

"Katyń. Teoria barw" jest próbą odzyskania historii i zmierzenia się z pamięcią o jednym z najtragiczniejszych wydarzeń w dziejach Polski.

Jest to opowieść o egzystencjalnym doświadczeniu więźniów osadzonych w obozach w Ostaszkowie, Starobielsku i Kozielsku. Punktem wyjścia jest dla twórców życie i twórczość Józefa Czapskiego – polskiego malarza i pisarza, a także historie oficerów pomordowanych w Katyniu oparte na ich pamiętnikach i materiałach archiwalnych.

Jaki kolor ma historia? Czym jest kłamstwo katyńskie i na ilu płaszczyznach jest ono wciąż powielane? Czy w Katyniu zginęli wyłącznie heteroseksualni mężczyźni? Z czym mierzyły się kobiety osadzone w sowieckich obozach? Jak i czy artysta może opowiedzieć o doświadczeniu śmierci i ocalenia? "Katyń. Teoria barw" jest swoistą paletą, na której kolejne kolory walczą ze sobą o prawdę, miejsce i wagę. Jeden kolor zamazuje drugi tworząc plamy, gubiąc perspektywę czy figuratywność. Nie ma jednego obrazu, tak jak nie ma jednej Historii.
Terminy:
2 kwietnia (sobota), godz. 19.00
3 kwietnia (niedziela), godz. 16.00

Czas trwania: 80 minut bez przerwy

Telefoniczna rezerwacja biletów: 52 339 78 18; +48 885 60 70 90; e-mail: bilety@teatrpolski.pl
Kasa biletowa: czynna od środy do piątku w godzinach 14.00 -18.00 oraz godzinę przed spektaklem, (wejście główne od ul. 20 stycznia 1920)

Aleksandra Rzęska
Teatr Polski w Bydgoszczy
1 kwietnia 2022
Portrety
Wojciech Faruga

Książka tygodnia

Opowiedzieć historię. Polska dramaturgia współczesna po 2006 roku
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
redakcja: Joanna Królikowska i Weronika Żyła

Trailer tygodnia

Przemilczenia
Joanna Marcinkowska
U Joanny Marcinkowskiej nieodzownym e...