La Esmeralde

"Emeralda" - transmisja z Teatru Bolszoj w Moskwie w kinie Mikro

9 października (niedziela) w krakowskim kinie Mikro została przetransmitowana wprost z moskiewskiego Teatru Bolszoj "Emeralda", która oficjalnie rozpoczęła tegoroczny sezon baletowy nadawany na żywo na ekranach niespełna 300 kin w 22 krajach

Teatr Bolszoj to powszechnie rozpoznawalny symbol rosyjskiej kultury. Na jego deskach wystawiane są przedstawienia operowe i baletowe, nawiązujące zarówno do dzieł klasycznych jak i proponujące nowoczesne rozwiązania choreograficzne. Sam zespół artystyczny uznawany jest zaś za jeden z najdoskonalszych na świecie.

„Esmeralda” to opowieść bazująca na fragmentach powieści Victora Hugo pt. „Katedra Panny Marii” (w Polsce znana jako „Dzwonnik z Notre-Dame”). Tytułowa bohaterka jest zjawiskowo piękną cygańską tancerką uliczną, o której względy zaleca się wielu mężczyzn. Wrażliwa i współczująca dziewczyna podejmuje trudną decyzję, by pomóc ubogiemu poecie Gringoire, którego od kary śmierci może uchronić tylko ślub. W życiu Esmeraldy pojawia się jednak ktoś jeszcze. Mowa tu o przystojnym kapitanie Febusie, który choć już zaręczony z inną kobietą to zamiesza uczuciowo w sercu tancerki, co później stanie się przyczyną dramatycznych wydarzeń.

Choreografia baletu została oparta na oryginalnych koncepcjach (które zachowały się do naszych czasów w szkicach). Niezwykle zróżnicowana w poszczególnych aktach realizacja sceniczna wykonana przez odznaczających się niespotykanym kunsztem tancerzy robi ogromne wrażenie. Popis umiejętności został pokazany przede wszystkim w akcie drugim, który jest taneczną kwintesencją baletu. Przepych w scenografii zaprojektowanej przez Alyonę Pikalovą i bajkowych strojach Yeleny Zaytsevy w niczym nie przeszkadza, a wręcz wznosi sztukę na wyżyny piękna i doskonałości. Wyjątkowy nastrój nie powstałby jednak gdyby nie fantastyczna oprawa muzyczna dyrygenta Pavla Klinicheva. Podsumowując jednym słowem: zachwycające. 

„Esmeralda” – tranmisja z Teatru Bolszoj w Moskwie w kinie Mikro

Karolina Kiszela
Dziennik Teatralny Kraków
22 października 2011

Książka tygodnia

Bauhaus - nauczanie/nowy człowiek
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
red. Małgorzata Leyko

Trailer tygodnia