Łączenie tradycji ze współczesnością
Verba Sacra w Bazylice Archikatedralnej w PoznaniuVERBA SACRA - Dorota Segda czyta Perły dla dzieweczki
Po premierze w toruńskim kościele pw. Matki Bożej Nieustajacej Pomocy odbędzie się kolejna premiera z cyklu Modlitwy Katedr Polskich. Wystąpi Dorota Segda z tekstami Marii Karłowskiej, założycielki Zgromadzenia Sióstr Pasterek, kanonizowanej przez Jana Pawła II w 1997 roku. Jak pisze w swoim komentarzu prof. Józef Skrzypczak z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, w swoich poglądach i działaniach wychowawczych wyprzedzała daleko swoją epokę i osiągała znakomite sukcesy wychowawcze właśnie dlatego, że rozumiała doskonale to, iż samymi represjami - a więc karami - nie osiągnie się nic, jeśli nie podejmie się także takich działań, które nazywamy obecnie wspomaganiem rozwoju, czy też profilaktyką; jeśli nie uczyni się wszystkiego, aby zapobiegać takim zachowaniom, które owe kary prowokują. W tym względzie niezmiernie wartościowe jest też wskazywanie wychowankom wzorów do naśladowania, a więc metoda wychowania zwana obecnie modelowaniem. Jakże wielu wychowawców, sięgając do tej metody, zapomina iż najbliższym wychowankowi wzorem do naśladowania, a często rzec by trzeba antywzorem, są oni sami.
Zaś ks. Hubert Nowak, komentator teologiczny, mówi wprost: "Perły dla dzieweczki" to zbiór nauk rekolekcyjnych, które Matka Maria osobiście prowadziła dla wychowanek rozpoczynających pobyt w domach Dobrego Pasterza. Za nabożnym tytułem kryje się rzeczywistość nie tylko nie nabożna - rzeczywistość, o której mówi się z zakłopotaniem, o której może lepiej by nie mówić, od której lepiej może uciec i udawać, że nie istnieje... W taką właśnie rzeczywistość wprowadza nas Maria Karłowska: świat nielegalnych domów publicznych, pijackich melin, oddziałów dla wenerycznie chorych.
VERBA SACRA - Modlitwy Katedr Polskich
Bł. Maria Karłowska PERŁY DLA DZIEWECZKI
/fragmenty/
czyta
Dorota Segda - niedziela 3 czerwca Bazylika Archikatedralna w Poznaniu godz. 17:00
Komentarz
prof. dr hab. Józef Skrzypczak
ks. Hubert Nowak
Śpiew
Chór Uczennic Sióstr Pasterek
Realizacja
Przemysław Basiński
VERBA SACRA to projekt interdyscyplinarny artystyczno -naukowo-religijny, poświęcony tradycji słowa w kulturze duchowej narodu polskiego ze szczególnym uwzględnieniem dziedzictwa europejskiego. Realizację rozpoczęto w styczniu 2000 roku w formie cyklu dwunastu prezentacji tekstów biblijnych.
Udział biorą najwybitniejsi artyści sceny narodowej: Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Dorota Chotecka, Maja Komorowska, Małgorzata Kożuchowska, Zofia Kucówna, Halina Łabonarska, Anna Polony, Kinga Preis, Dorota Segda, Anna Seniuk, Joanna Szczepkowska, Danuta Stenka, Halina Winiarska, Piotr Adamczyk, Krzysztof Globisz, Zbigniew Grochal, Gustaw Holoubek, Jerzy Kiszkis, Krzysztof Kolberger, Wiesław Komasa, Andrzej Lajborek, Marek Kondrat, Aleksander Machalica, Henryk Machalica, Piotr Machalica, Tadeusz Malak,Jan Matyjaszkiewicz, Daniel Olbrychski, Radosław Pazura, Jan Peszek, Jerzy Radziwiłłowicz, Mariusz Sabiniewicz, Andrzej Seweryn, Piotr Skarga, Maciej Stuhr, Jerzy Trela, Krzysztof Wakuliński, Zbigniew Zapasiewicz, Jerzy Zelnik.
Łączenie tradycji ze współczesnością to podstawa realizacji VERBA SACRA. Projekt jest pomyślany jako seria publicznych prezentacji Biblii oraz największych dzieł literatury polskiej i obcej w wykonaniu najwybitniejszych aktorów. Prezentacje poprzedzone są pracami: filologicznymi, biblistycznymi, historycznymi, przekładowymi i artystycznymi. Aktorów wspierają wybitni konsultanci teologiczni, literaturoznawcy i historycy.
Od stycznia roku 2000 odbywała się co miesiąc prezentacja jednego utworu w formie uroczystej recytacji przez aktora. Na miejsce prapremiery wybrano najstarszą świątynię polską - Bazylikę Archikatedralną paw. św. św. Ap. Piotra i Pawła w Poznaniu. Kolejne edycje odbyły się w katedrach i bazylikach: Bielska - Białej, Częstochowy, Gdańska, Gniezna, Katowic, Krakowa, Lublina, Pelplina, Radomia, Torunia, Warszawy, Wejherowa, Wrocławia. Obecnie cykl jest kontynuowany.
W 2001 roku poszerzono projekt o trzy nowe cykle: Wielka Klasyka, obejmującego dzieła klasyki narodowej i światowej, Festiwal Sztuki Słowa wraz z konkursem na interpretację tekstu sakralnego i religijnego, oraz Modlitwy katedr europejskich. W konkursie biorą udział aktorzy i studenci szkół teatralnych oraz nieprofesjonaliści. W grudniu 2001 roku we Wilnie zainaugurowano kolejny czwarty cykl Modlitwy katedr europejskich. W marcu 2005 roku zorganizowano Pierwszy Polski Maraton Biblijny Biblia ? i ?, w którym wzięło udział 890 osób. Wielkie czytanie Pisma Świętego trwało non stop 119 godzin i dzięki transmisji internetowej było obserwowane na całym świecie.
www.verbasacra.pl