"Lailonia" w podróży

"Lailonia" - reż. Mateusz Przyłęcki - Teatr Kana w Szczecinie

We wrześniu spektakl "Lailonia" zostanie zaprezentowany na dwóch festiwalach teatralnych: w ramach XV Goleniowskich Spotkań Teatralnych BRAMAT 2014 oraz podczas Festiwalu Teatralnego SCEN YSTAD.

Prezentacja spektaklu w Ystad jest elementem rozwoju współpracy zagranicznej w obszarze kultury pomiędzy Województwem Zachodniopomorskim a Regionem Skania.

Spektakl na motywach zbioru opowiadań: "13 bajek z królestwa Lailonii dla dużych i małych oraz inne bajki" Leszka Kołakowskiego uznawany jest za jedną z najbardziej zaskakujących i obiecujących teatralnych adaptacji twórczości tego znanego filozofa. Oparty na grze zespołowej i zrytmizowanej strukturze, otwiera pole do improwizacji aktorskiej. Budowany nowoczesnym, oszczędnym językiem, bierze w teatralny cudzysłów kreowaną na scenie rzeczywistość, stając się jednocześnie bardzo osobistą wypowiedzią aktorów na temat własnych lęków, śmieszności i fobii. Posługując się w bardzo przewrotny sposób humorem, zabawą, piosenką, konwencją "teatru w teatrze", pokazuje bezradność i zagubienie człowieka wobec świata wartości.

Przedstawienie jest wysoko oceniane zarówno przez krytyków, jak i widzów (zdobyło m.in. Nagrodę Publiczności podczas XVIII Alternatywnych Spotkań Teatralnych KLAMRA 2010 w Toruniu). Było prezentowane m.in. w Gdańsku, Poznaniu, Łodzi, Warszawie, Berlinie, Tokio i Pekinie.

(-)
Materiał Teatru
2 września 2014

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia