Lalkarskie święto i jubileusz BTL

5. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek dla Dorosłych - Metamorfozy Lalek - Białystok: 16-24 czerwca 2023

23 spektakle są w programie festiwalu „Metamorfozy Lalek", który odbędzie się w dniach 16-24 czerwca w Białymstoku. Do stolicy Podlaskiego przyjadą m.in. zespoły teatralne m.in. z Francji, Izraela, Holandii czy Hiszpanii.

„Metamorfozy Lalek" to festiwal teatralny o zasięgu międzynarodowym, prezentujący profesjonalnych twórców teatralnych.

– Wydarzenie organizowane w Białymstoku jest prawdziwym świętem dla miłośników teatru i jednocześnie wspaniałą promocją naszego miasta – podkreślał na czwartkowej (25.05) konferencji prasowej prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Festiwal będzie również okazją do wspólnego świętowania 70. urodzin Białostockiego Teatru Lalek, który jest jedną z najlepszych scen lalkarskich nie tylko w kraju.

Teatralni artyści z Polski i zagranicy

– Kolejną edycję festiwalu „Metamorfozy Lalek" rozpoczniemy 16 czerwca. Będzie to piąta edycja, jubileuszowa. Festiwal organizujemy od 10 lat – mówił Jacek Malinowski, dyrektor Białostockiego Teatru Lalek, który jest organizatorem wydarzenia. – W tym roku festiwal będzie miał dla nas bardzo miły kontekst – 70-lecia istnienia Białostockiego Teatru Lalek.
Przypomnę, że doprowadził do tego powstania Piotr Sawicki – społecznik i artysta wielu talentów. W trakcie festiwalu odbędzie się gala, w czasie której postaramy się przypomnieć tę wybitną postać. Zależy nam na tym, by młode pokolenie miało w pamięci Piotra Sawickiego, który zasłużył się na wielu poziomach naszemu miastu.

Warto podkreślić, że będzie to pierwszy festiwal „Metamorfozy Lalek" po pandemii – znajdzie się miejsce na wiele akcentów nawiązujących do wolności na różnych poziomach. Organizatorzy nie zapominają, w jakich czasach żyjemy, np. o tym, co dzieje się w Ukrainie. Uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję poznać szerokie spektrum scenicznej twórczości lalkowej prezentowanej przez wybitnych artystów z Polski i zagranicy.

W festiwalu wezmą udział zespoły takie jak Plexus Polaire (Francja), The Key Theatre (Izrael), Kaunas State Puppet Theatre (Litwa), TAMTAM objektentheater i Cat Smits Company (Holandia), Divadlo Alfa (Czechy) oraz Zero en Conducta (Hiszpania). W programie festiwalu znalazły się w sumie 23 tytuły, z czego 14 zaprezentują zaproszone zespoły. Pozostałe 9 to najnowsze spektakle z repertuaru BTL, w tym dwie czerwcowe premiery: „Zemsta" Aleksandra Fredry w reż. Pawła Aignera oraz „Pustostany" Doroty Kotas w reż. i adaptacji Waldemara Wolańskiego.

70 lat BTL, Aleja Lalkarzy i Piotr Sawicki

Festiwal „Metamorfozy będzie również okazją do wspólnego świętowania „70. urodzin" Białostockiego Teatru Lalek. 18 czerwca z tej okazji odbędzie się szereg jubileuszowych wydarzeń. O godzinie 17:30 otwarta zostanie wystawa „U źródeł", która przybliży uczestnikom festiwalu historię Białostockiego Teatru Lalek oraz niezwykłą osobę Piotra Sawickiego – społecznika i wychowawcy młodzieży; fotografa, rzeźbiarza, malarza, aktora, reżysera i wreszcie założyciela teatru Świerszcz – dzisiejszego Białostockiego Teatru Lalek.
Organizatorzy imprezy uczczą także powstanie Alei Lalkarzy im. Piotra Sawickiego. O godzinie 18:00 rozpocznie się jubileusz, podczas którego nastąpią wręczenia odznaczeń osobom, zasłużonym na rzecz Białostockiego Teatru Lalek. Wieczór zakończy koncert jazzowy w wykonaniu białostockich muzyków pod kierownictwem Marcina Nagnajewicza.

Jak zdobyć wejściówki?

Wstęp na wszystkie spektakle jest bezpłatny. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, obowiązują wejściówki, które będą dystrybuowane od 2 czerwca (piątek) w godzinach od 17:00 do 19:00 w kasie Białostockiego Teatru Lalek (ul. Kalinowskiego 1).

Odbiór wejściówek jest osobisty – bez możliwości wcześniejszej rezerwacji. Jedna osoba może otrzymać maksymalnie 2 wejściówki na maksymalnie 2 spektakle (łącznie 4 wejściówki). Godziny pracy Kasy BTL w kolejnych dniach: 3 czerwca (sobota): 13:00 - 19:00; 4 czerwca (niedziela): 11:00 - 12:00, 15:00-16:00.

Wejście na spektakl z wejściówką będzie możliwe do 20 minut przed rozpoczęciem przedstawienia. Później wejściówki tracą swą ważność. Organizatorzy proszą zatem o punktualność.

Festiwal Metamorfozy Lalek jest realizowany dzięki środkom z budżetu Miasta Białegostoku (BTL uzyskał dotację celową w wysokości 300 000 zł) oraz wsparciu finansowemu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (dotacja w wysokości 106 800 zł).

 

Anna Dycha
Dziennik Teatralny Białystok
26 maja 2023

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia