Lalki jak ludzie

"Momo" - reż: Daria Kopiec - Rodzinny Teatr Lalek Pinokio

Ogromne lalki, do złudzenia przypominające ludzi, to bohaterowie "Momo", najnowszego spektaklu Teatru Pinokio, przygotowanego według powieści Michaela Endego.

Jest to opowieść o Momo, która po tym, jak odebrano jej matkę i najlepszych przyjaciół, musi stawić czoło Szarym. To wyjątkowo przebiegli złodzieje czasu z nieodłącznymi cygarami w ustach. Zabierają innym czas, który oni tracą na wspólną zabawę, rozmowę czy wizyty u chorych krewnych. Przez to nie mają go na gry wideo, telewizję i pracę od świtu do nocy. Tylko dziewięcioletnia dziewczynka nie chce tak żyć i wyrusza na ratunek...

Każdą lalkę perfekcyjnie prowadzi trzech aktorów. Wszystko rozgrywa się na tle przezroczystych kotar. Na nich wyświetlane są multimedialne projekcje. Przestrzeń wypełniają aktorzy i tancerze. Strona plastyczna przedstawienia (w dużej mierze za sprawą choreografii autorstwa Jacka Owczarka z Pracowni Fizycznej) to najmocniejszy akcent przedsięwzięcia.

Klasę pokazali aktorzy: Aleksandra Wojtysiak, Ewa Wróblewska, Łukasz Bzura, Piotr Szejn.

Mimo świetnych pomysłów inscenizacyjnych spektakl trudno zaliczyć do udanych. Zabrakło w nim napięcia (a zdaniem najmłodszych widzów nie zawsze wiadomo było, o co w nim chodzi).

Reżyserka Daria Kopiec nie znalazła pomysłu na to, jak połączyć plastyczne obrazy w dynamiczny, pełen napięcia spektakl o potrzebie miłości i przyjaźni, bez których życie każdego człowieka jest smutne, szare i jałowe.

Inscenizacja jest adresowana do dzieci od lat ośmiu.

Agnieszka Jedlińska
Polska Dziennik Łódzki online
14 lutego 2012

Książka tygodnia

Wybór opowiadań
Świat Książki
Edgar Allan Poe

Trailer tygodnia

Zielona granica
Agnieszka Holland
Po przeprowadzce na Podlasie psycholo...