Lalkowy eurofestiwal rozpocznie się w Słupsku

2. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek Krajów Unii Europejskiej

Zespoły teatralne z 12 krajów Unii Europejskiej zaprezentują swoje spektakle podczas II Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek Krajów Unii Europejskiej im. Roberta Schumana Eurofest 2009, który rozpoczyna się 8 maja w teatrze lalki Tęcza w Słupsku.

Impreza potrwa do 12 maja. Na scenie zobaczymy artystów z Litwy, Wielkiej Brytanii, Węgier, Niemiec, Grecji, Czech, Słowenii, Belgii, Estonii, Austrii, Szwecji i Polski. Organizatorem festiwalu jest Państwowy Teatr Lalki "Tęcza" w Słupsku. 

- W trakcie festiwalu odbędzie się 26 spektakli, a każdy zespół zaprezentuje dwa - mówi Małgorzata Kamińska-Sobczyk, dyrektor teatru lalki Tęcza. - Dodatkową atrakcją - na rozpoczęcie festiwalu będzie Baśniowy Korowód wszystkich uczestników oraz amatorskich dziecięcych zespołów teatralnych, który przejdzie ulicami Słupska [w sobotę o godz. 12 ruszy z pl. Zwycięstwa na Stary Rynek - dop. red.]. 

Eurofest 2009 to spektakle teatralne różnych form, widowiska plenerowe, konferencje branżowe, panele dyskusyjne, wystawy. Rosnący z każdym festiwalem poziom imprezy jest dostrzegany przez europejskie gremia, czego dowodem jest przejęcie patronatu nad tegoroczną edycją przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce reprezentowanej przez Różę Thun oraz nadanie mu imienia Roberta Schumana. 

Trochę historii

Pomysł organizowania międzynarodowego festiwalu wysunęła w roku 1999 dyrektor TL Tęcza Małgorzata Kamińska-Sobczyk jako delegatka podczas łotewskiej edycji festiwalu w Rydze. 

W czerwcu 2006 roku Tęcza była organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek Krajów Unii Europejskiej Eurofest 2006. Impreza przyciągnęła do Słupska 13 zespołów teatralnych i na stałe zagościła na mapie kulturalnej Polski.

Marcin Kamiński
POLSKA Dziennik Bałtycki
8 maja 2009

Książka tygodnia

Nice, cosie i duchy. Eseje o sztuce
Pewne Wydawnictwo
Michał Krawczyk

Trailer tygodnia

"Powrót" - reż. Michał...
Michał Zdunik
Bywa tak, że odwiedzamy dom rodzinny ...