Łatwa, lekka i przyjemna

"Prywatna klinika" - reż: Stefan Szaciłowski - Teatr Polski w Szczecinie

Jedna kobieta, dwóch kochanków nie wiedzących o swoim istnieniu, dwie zazdrosne żony, do tego rozbite małżeństwo i jedno wielkie kłamstwo. A wszystko to na jednej scenie, w dwóch pomieszczeniach w kolorze różowym.

Teatr Polski w Szczecinie zaprasza na spektakl na podstawie tekstu Johna Chapmana i Dave\'a Freemana w reżyserii Stefana Szaciłowskiego pt. „Prywatna klinika”.

Akcja skupia się nad próbą utrzymania w tajemnicy faktu, że główna bohaterka Harriet ma dwóch, nie wiedzących o sobie kochanków będących jej głównym źródłem utrzymania. Sytuacja komplikuje się, gdy jeden z nich nieszczęśliwie łamie nogę i zmuszony jest pozostać u kochanki, podczas gdy zjawia się drugi. Czy Harriet będzie w stanie wyjść z opresji? Pytanie to zostawię otwarte, próbując nakłonić Cię czytelniku do odwiedzenia teatru. Dodam tylko, że pojawienie się ich żon nie ułatwi sprawy.

Scenę tworzą dwa pokoje w tonacji „wściekłego różu”, jeden to sypialnia, drugi- pokój gościnny. W pewnym momencie w tych dwóch maleńkich pokojach spotyka się siedem osób, a każda z nich poczęstowana jest przez gospodynię osobnym kłamstwem- żony kochanków myślą, że są w prywatnej klinice, kochankowie udają innych ludzi, Harriet jest na przemian żoną, kochanką, pielęgniarką, przyjaciółką, zazdrośnicą, córką.

Widzom imponuje gra aktorów- zachowując całkowitą powagę doskonale obnażają ludzkie wady. Akcja osadzona jest w czasach współczesnych, a nawet bardzo współczesnych- słyszymy o aktualnych wydarzeniach jak kryzys gospodarczy i związane z nim oszczędności. 

Cała sala nieustannie wybucha śmiechem. Bawi wszystko: błyskotliwe dialogi, absurdalne historie, zachowania bohaterów, ich mimika, gesty, a w szczególności nieoczekiwane zwroty akcji. 

Przedstawienia nie można nazwać ambitnym, niosącym głębokie treści, pouczającym, wprawiającym w zadumę. Wręcz przeciwnie- to lekki, śmieszny czasem absurdalny spektakl, który doskonale spełnia swoją rolę- bawi wszystkich niezależnie od wykształcenia, typu poczucia humoru czy wieku. O powodzeniu „Prywatnej kliniki” świadczy fakt, że mimo, iż grana od 5 lat ciągle przyciąga prawie pełną widownie.

Katarzyna Meger
Dziennik Teatralny Szczecin
17 kwietnia 2009

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Miłość do trzech pomar...
Zbigniew Głowacki