Laureaci 24. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawie Polskiej Sztuki Współczesnej

Nagrody dla twórców przedstawienia "Puppenhaus. Kuracja" na Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej

Szanowni Państwo, 29 czerwca podczas uroczystej gali 24. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego wręczone zostały zostały wyróżnienia i nagrody.

Szanowni Państwo, 29 czerwca podczas uroczystej gali 24. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego wręczone zostały zostały wyróżnienia i nagrody.

Z radością informuję, że indywidualne nagrody aktorskie za role w spektaklu Magdy Fertacz „Puppenhaus. Kuracja" w reż. Jędrzeja Piaskowskiego realizowanego w ramach programu Debiut TR, otrzymały aktorki TR Warszawa - Agnieszka Żulewska i Justyna Wasilewska.

Nagrodę za najlepszy tekst dramatopisarski konkursu otrzymała Magda Fertacz za tekst „Puppenhaus. Kuracja".

Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

Spektakl „Puppenhaus. Kuracja" został zrealizowany w ramach konkursu Debiut TR, wspierającego rozwój najciekawszych reżyserów i reżyserek teatralnych młodego pokolenia. Co roku laureat/laureatka nagrody zapraszany/zapraszana jest do wyreżyserowania spektaklu w TR Warszawa.

DEBIUT TR

Nagroda Debiut TR powołana została w 2015 roku i przyznawana jest co roku na Forum Młodej Reżyserii organizowanym przez Akademię Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Pierwszym laureatem konkursu był Jędrzej Piaskowski, student Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, który zrealizował spektakl „Puppenhaus. Kuracja". Kolejną laureatką nagrody jest Klaudia Hartung-Wójciak, studentka Wydziału Reżyserii Dramatu Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, która zrealizowała w ramach Debiutu TR 2016 spektakl „Chinka" (prem. 29 czerwca 2018). W sezonie 2017/2018 nagroda Debiut TR została przyznana Grzegorzowi Jaremko, studentowi Wydziału Reżyserii Dramatu Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, który zrealizuje w TR Warszawa „Woyzecka" w sezonie 2018/2019.

MŁODY TR

Młody TR to nurt programowy, w ramach którego TR Warszawa wspiera rozwój nowych talentów teatralnych, prowadząc takie projekty jak np. Teren Warszawa, Teren TR, Debiut TR, rezydencje artystyczne, gościnne pokazy prac dyplomowych i spektakli, czy przedstawienia repertuarowe, do realizacji których zapraszani są debiutujący twórcy i twórczynie. TR Warszawa pełni rolę artystycznego schronu, w którym młodzi artyści i artystki mogą eksperymentować i realizować swoje pomysły na teatr. W ramach programu Młody TR w ostatnich sezonach artystycznych swoje spektakle zrealizowali m. in. Anna Karasińska („Ewelina płacze" i „Fantazja"), Piotr Trojan („Grind/r"), Magda Szpecht („Możliwość wyspy"), Wojciech Blecharz („Soundwork"), Katarzyna Kalwat i Marta Sokołowska („Holzwege"), Małgorzata Wdowik („Piłkarze" i „Strach"), Jędrzej Piaskowski („Puppenhaus. Kuracja") oraz Klaudia Hartung-Wójciak („Chinka").

Kaja Stępkowska
www.trwarszawa.pl
4 lipca 2018

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...