Laureaci konkursu dramaturgicznego

2. Ogólnopolski Konkurs Małych Form Dramaturgicznych "1-2-3"

O relacjach damsko-męskich, męsko-męskich, miłości i świecie mediów opowiadają cztery sztuki nagrodzone w Białymstoku w 2. Ogólnopolskim Konkursie Małych Form Dramaturgicznych "1-2-3". W konkursie, zorganizowanym przez Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki, oceniano 56 nigdzie dotąd nie prezentowanych tekstów teatralnych.

Teatr szuka w konkursie małych form, najczęściej jednoaktówek na małą liczbę aktorów i rekwizytów - powiedziała we wtorek PAP Anna Danilewicz z białostockiego Teatru Dramatycznego.

W tym roku jury nagrodziło równorzędnymi nagrodami Jacka Milczanowskiego z Krakowa, autora tekstu pt. "Horoskop miłosny", Igora Karpiuka z Białegostoku za tekst "Rozmowa kwalifikacyjna", Marlenę Hermanowicz z Rudy Śląskiej - autorkę "Wisielca" oraz Piotra Bulaka z Ząbek k. Warszawy za "Szoł biznes".

"Horoskop miłosny" opowiada o schematach, relacjach damsko-męskich, dobieraniu się w związki. "Wisielec" to mroczna sztuka o trudnych relacjach ojca i syna, "Rozmowa kwalifikacyjna" to także opowieść damsko-męska, a jej tłem jest ubieganie się kobiety o pracę, podczas gdy mężczyzna jest pracodawcą. "Szoł biznes" jest natomiast monodramem o pisaniu scenariusza filmowego, a sztuka pokazuje blaski i cienie świata mediów.

Wszystkie sztuki będą pokazane w formie wstępnej inscenizacji 10 listopada na scenie białostockiego teatru. To publiczność wybierze najlepszą - jej zdaniem - sztukę. Zwycięzca otrzyma 10 tys. zł.

Jak powiedziała Danilewicz, wszyscy nagrodzeni autorzy są w jakiś sposób związani z teatrem. Niektórzy z nich piszą sztuki, zdobywają nagrody także w innych konkursach. Piotr Bulak był również finalistą pierwszej edycji konkursu "1-2-3". Marlena Hermanowicz jest studentką, ale nagradzaną już za teksty, Jacek Milczanowski to aktor, reżyser.

W pierwszej edycji konkursu, rozstrzygniętego w 2008 roku, nadesłano 125 tekstów autorów z Polski, Niemiec i Irlandii. Za najlepszy uznano "Trzy razy łóżko" - spektakl o relacjach małżeńskich, autorstwa Jana Jakuba Należytego. Sztuka cieszyła się dużym powodzeniem wśród widzów teatru.


PAP
30 września 2009

Książka tygodnia

Wybór poezji
Wydawnictwo Ossolineum
Zbigniew Herbert

Trailer tygodnia

5. Międzynarodowy Fest...
Adolf Weltschek
W tegorocznym programie znalazło się ...