Laureaci Nagrody im. Henryka Ryla

Elżbieta Bielińska i Janusz Słomiński laureatami Nagrody Henryka Ryla

Aktorzy-lalkarze Elżbieta Bielińska i Janusz Słomiński zostali laureatami Henryka – najwyższej Nagrody Sekcji Teatrów Lalkowych ZASP – poinformowano na stronie Związku Artystów Scen Polskich (ZASP).

"Laureatom gratulujemy, życząc wielu kolejnych artystycznych wyzwań" - czytamy we wpisie.

Jak przypomniano, "patronem Nagrody jest Henryk Ryl – wybitny artysta teatru lalek, założyciel Sekcji Teatrów Lalkowych ZASP".

Elżbieta Bielińska jest aktorką-lalkarką Teatru Baj w Warszawie, absolwentką warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza (obecnie Akademii Teatralnej), Wydziału Lalkarskiego w Białymstoku.

"Wybitna, utalentowana i doświadczona aktorka, posiadająca w dorobku dziesiątki wspaniałych ró1. Teatr lalek jest jej ogromną pasją, a możliwość dzielenia się wiedzą i umiejętnościami z młodszymi kolegami – wielką radością. Te cechy wykorzystywała z powodzeniem realizując autorski program warsztatów, podczas których uczestnicy mogli odkrywać znaczenie słowa na scenie. Ostatnie lata jej twórczości scenicznej są nieustannie niezwykle owocne i wysoko oceniane w środowisku lalkarskim" - napisano o laureatce na stronie ZASP-u.

Janusz Słomiński w ostatnich latach jest aktorem-lalkarzem Teatru "Pleciuga" w Szczecinie. Wcześniej pracował w Teatrze Lalki i Aktora "Baj Pomorski" w Toruniu.

"Jeden z pierwszych, utalentowanych absolwentów warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza (dzisiaj Akademii Teatralnej), Wydziału Lalkarskiego (dzisiaj Sztuki Lalkarskiej) w Białymstoku" - czytamy na stronie ZASP-u.

Jak napisano, "zgromadził na swoim koncie dziesiątki znakomitych ról". Jest laureatem licznych nagród, m.in.: Złotej Karety za najlepszy debiut, Piernikowej Karety Nowości, podczas II Toruńskich Spotkań Teatrów Lalek ("za tytułową rolę w Zwierzętach Doktora Dolittle"), Towarzystwa Przyjaciół Szczecina za rolę Żony w spektaklu "Co się dzieje z modlitwami niegrzecznych dzieci" podczas XXXV Ogólnopolskiego Przeglądu Teatrów Małych Form w Szczecinie, za rolę Janusza w przedstawieniu "8 dni stworzenia świata" podczas XXII Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu, oraz w 2011 r. – Bursztynowego Pierścienia za "Afrykańską przygodę" z Teatru "Pleciuga".

Nagrody zostaną wręczone podczas uroczystych obchodów Światowego Dnia Lalkarstwa 21 marca. "Ze względu na covidowe obostrzenia, dokładna data wydarzenia zostanie podana w późniejszym terminie" - napisano na stronie ZASP-u.

Grzegorz Janikowski
Kurier PAP
25 lutego 2021

Książka tygodnia

Pomarli
Wydawnictwo Czarne
Waldemar Bawołek

Trailer tygodnia